Erişilebilirlik

Soçi'de Altın Madalyalar 4 Ülkenin


Alp disiplini erkekler iniş finalinde altın madalya kazanan Avusturyalı Matthias Mayer

Amerika, Hollanda, İsviçre ve Avusturyalı sporcular çeşitli dallarda altın madalyaları kazanırken Norveç altı madalya ile toplam madalya sayısında önde gidiyor

Soçi Kış Olimpiyatlarında Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Amerikalı sporcular altın madalyaları paylaştı. Hollandalı Ireen Wurst, Rus ve Çek rakiplerini geride bırakarak 3 bin metre sürat pateni kadınlar yarışını kazandı.

Avusturyalı Matthias Mayer Alp disiplini erkekler iniş finalini önde bitirdi.
İsviçreli Dario Cologna 30 kilometrelik kayaklı koşu erkekler skiatlon yarışında birinci geldi.
Amerikalı Jamie Anderson snowboard kadınlar slope stil yarışmasında Finli ve İngiliz rakiplerini geride bırakarak altın madalya kazandı.

Amerika, Soçi’deki ilk altın madalyasını Cumartesi günü beklenmedik şekilde snowboard erkekler slope stil dalında, Sage Kotsenburg’la aldı. Slope stil, gençlerin olimpiyat oyunlarına ilgisini çekmek amacıyla ilk kez Soçi’de yarışma kategorilerine alındı.

Yine Cumartesi günü Norveçli Ole Einar Bjoerndalen, kış olimpiyatlarında tekli spor dalında altın madalya kazanan en yaşlı sporcu oldu. 40 yaşındaki sporcu, 10 kilometre biatlon koşusunda birinci geldi ve Kanadalı skeleton yarışçısı Duff Gibson’ın yaş rekorunu kırdı. Gibson 2006 Torino Olimpiyatları’nda altın madalya aldığında 39 yaşındaydı.
Bjoerndalen ayrıca 12’inci altın madalyasıyla kış olimpiyatlarında en çok altın madalya alan vatandaşı Bjoern Daehlie’nin de rekorunu egale etti.

Norveç altı madalya ile toplam madalya sayısında önde gidiyor. Buna karşın Norveç, Amerika ve Hollanda ikişer altın madalya kazanmış bulunuyor.

Artistik buz pateni karşılaşmalarında Rus patenci Yulia Lipnitskaya, sporseverlerin gönlüne taht kurmuş durumda. Takım mücadelelerinde yarışan Lipnitskaya, bireysel olarak 72,90’la en yüksek puanı topladı.
XS
SM
MD
LG