Erişilebilirlik

İsrail Yardım Gemilerini Türkiye'ye İade Edecek


İsrail Yardım Gemilerini Türkiye'ye İade Edecek

İsrail, el koyduğu üç yardım gemisini Türkiye’ye iade etmeye karar verdi.

Gemiler, 31 mayısta, 9 kişinin öldüğü baskından sonra İsrail limanlarına çekilmiş, yardım malzemesi ise karadan Gazze'ye sevk edilmişti.

O zamandan beri üç gemiden Mavi Marmara Hayfa'da, Defne ile Gazze ise Aşdot limanında tutuluyor.

İsrail gazetelerinde çıkan haberlere göre Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la danışmalarda bulunduktan sonra Türkiye'nin gemilerin iadesi talebini kabul etti.

İsrail, daha önce gemilerin serbest bırakılması için, bir daha Gazze’ye yardım operasyonlarında kullanılmayacakları yolunda Türkiye’den garanti istemişti. Bu sefer böyle bir koşul getirilmediği öğrenildi.

Savunma Bakanlığı, gemilerin Türkiye’ye çekilmesiyle ilgili olarak İsrail’e gidecek Türk heyetiyle işbirliği yapacağını duyurdu.

İsrail hükümeti olayla ilgili olarak özür dilemeyi ve ölenlerin ailelerine tazminat ödemeyi hâlâ reddediyor.

Bu arada baskın sırasında Mavi Marmara gemisinde bulunan üç İspanyol gönüllü, İsrail hakkında Madrid’de bir mahkeme dava açtı.

83 sayfalık iddianamede Başbakan Netanyahu, altı Bakan ve İsrail donanması insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyor.

Madrid’deki Mahkemenin önce dava açılmasına ilişkin yetkisi ve yeterli şartların mevcut olup olmadığına karar vermesi gerekiyor.

Haberlere göre 9 Avrupa ülkesinden yardım operasyonuna katılan gönüllülerin de İsrail aleyhine ayrı ayrı dava açmaları mümkün.

Baskınla ilgili uluslararası soruşturmayı Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi adına Uluslararası Ceza Mahkemesinin eski başkanı Kanadalı yargıç Philippe Kirsch yapıyor.

XS
SM
MD
LG