Erişilebilirlik

Steve Jobs Remembered


Steve Jobs Remembered
Steve Jobs Remembered

Yazıyı okuyun ve dinleyin. Sonra Alıştırmalar bölümündeki bağlantıları tıklayarak soruları cevaplayın

Steve Jobs made technology fun. The co-founder of Apple died October 5, 2011 at the age of 56. He fought for years against cancer. People gathered outside his house in Palo Alto, California, and at Apple stores around the world to say good-bye.

Tim Bajarin is president of Creative Strategies, a high-tech research and consulting company.

"If you actually look at a tech leader, they’re really happy if they have one hit in their life. Steve Jobs has the Apple II, the Mac, the iPod, the iPhone, the iPad and Pixar.”

Although Steve Jobs’ parents supported his early interest in electronics, he was a college dropout.

He and his friend Steve Wozniak started Apple Computer -- now just called Apple -- in 1976. They stayed at the company until 1985. That year, Steve Wozniak went back to college and Steve Jobs left in a fight with the chief executive.

Mr. Jobs then formed his own company, called NeXT Computer. He rejoined Apple in 1997 after it bought NeXT. Apple was in bad shape then. Jobs helped turn it into one of the most valuable companies in the world today.

Steve Jobs Remembered
Steve Jobs Remembered


Steve Wozniak, speaking on CNN, talked about his longtime friend as a "great leader" and a "marketing genius."

President Obama said that Steve Jobs made computers personal, and that he put the Internet in our pockets. Obama said that he made the information revolution accessible and fun."

Steve Jobs stepped down as Apple's chief executive in August because of his health.

1. Vocabulary Skills:

Click on this exercise to improve your English vocabulary! Open

2. Main Idea:

Improve your English comprehension skills with this activity! Open

3. Facts:

Improve your English by learning the facts! Open

4. Listening Skills:

Click here to improve your English language listening skills! Open

5. Expand Your English Skills:

Expand your English language skills with this activity! Open

Steve Jobs Anısına

Steve Jobs teknolojiyi eğlenceli hale getirdi. Apple şirketinin kurucularından Jobs, yıllarca kanserle mücadele ettikten sonra, 5 Ekim 2011’de 56 yaşında hayata veda etti. Çok sayıda kişi ona veda etmek amacıyla Jobs’un California’da Palo Alto kentindeki evinde ve tüm dünyadaki Apple mağazalarında toplandı.

Tim Bajarin, ileri teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Creative Strategies’in başkanı: “Teknoloji alanındaki liderler hayatlarında sadece tek bir popüler ürün yarattıklarında bile kendilerini mutlu ve başarılı sayarlar. Jobs’un ise Apple II, Mac, iPod, iPhone, iPad ve Pixar’ı var.”

Ailesi Steve Jobs’un erken yaşta elektroniğe merak sarmasını desteklese de o aslında üniversiteyi bitirmeden terk etti. Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak 1976 yılında, bugün sadece Apple olarak bildiğimiz Apple Bilgisayar Şirketi’ni kurdu.

İkili 1985’e kadar şirkette beraberdi. O yıl Steve Wozniak üniversiteye geri döndü. Steve Jobs ise yönetim kurulu başkanıyla tartıştıktan sonra şirketten ayrıldı. Jobs sonra kendi şirketi NEXT Bilgisayar’ı kurdu.

Apple NeXT’i satın aldıktan sonra Jobs 1997’de Apple’a geri döndü. Apple o zaman zor günler geçiriyordu. Jobs, Apple’ı, günümüzün en değerli şirketlerinden biri haline getirdi.

CNN Televizyonu’na konuşan Steve Wozniak, eski arkadaşını ‘büyük bir lider’ ve ‘pazarlama dehası’ olarak tanımladı.

Başkan Obama da Steve Jobs’un bilgisayarları kişisel hale getirdiğini, İnternet’i cebimize koyduğunu söyledi. Obama ayrıca Jobs’un bilgi devrimini erişimi kolay ve eğlenceli hale getirdiğini sözlerine ekledi.

Steve Jobs sağlık nedenleri yüzünden Ağustos ayında Apple’daki görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

XS
SM
MD
LG