Erişilebilirlik

Sıtma İlacı Kanseri de Tedavi Ediyor mu?


Uzmanlar sıtma ve eklem iltihabının tedavisinde sıkça kullanılan bir ilacın, hızlı yayılan bazı kanser türlerinde de etkili olduğunu söylüyor. Bu konuda yapılan bir araştırma sıtma tedavisinde kullanılan hidroksi-kloro-kin adlı ilacın başka kanser ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında kanserli tümörlerin büyümesini durduğunu ortaya koydu.

Kanserli hücreler, kendi yapısını bozmaya başlayan komşu tümörlerden enerji alarak büyüyor. Kanserin yayılması, bu hücrelerin ölmesiyle hızlanıyor.

Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden kanser uzmanı Doktor Ravi Amaravad, “Otofaji denilen bu süreç aslında tüm hücrelerde mevcut. ‘Kendi kendini yemek’ anlamına geliyor. Kanserli hücrelerin herhangi bir tedaviye başlamadan önce bile otofaji seviyesi çok yüksek. Bu nedenle kanserli hücreler, tedavi devam ederken ölen hücreleri yakıt olarak kullanıyor ve büyümeye devam ediyorlar,” diyor.

Doktor Ravi Amaravadi ve ekibi hastaları geleneksel kanser ilaçları ve sıtma ilacı hidroksi-klorokin ile birlikte tedavi etti. Bu bileşiğin otofajiyi engellemesi nedeniyle uzmanlar kanserli hücrelerin büyümesinin durdurulacağını umuyor.

Klinik deneylerde hidroksi-klorokinin bazı kanser ilaçlarıyla iyi uyum sağlamadığı, ancak Temsirolimus gibi ilaçlarla kullanıldığında tümör büyümesini durdurduğu gözlendi. Karışım, hızlı yayılan bir cilt kanseri olan melanoma tedavisinde etkili oldu.

Doktor Amaravadi, “Temsirolimus cilt kanseri için denendiğinde tek başına tümör büyümesini engellemeyi başaramamıştı. Ancak ilacı hidroksi-klorokin ile karıştırdığımızda tümör büyümesi % 76 oranında azalmış oldu. Bu çok büyük bir fark,” şeklinde konuşuyor.

Uzmanlar otofajiyi durdurmak için yüksek dozda hidroksi-klorokin kullanıyor. Bu doz, eklem iltihabı ya da sıtma tedavisinde kullanılandan çok daha yüksek olmasına rağmen herhangi bir zararına rastlanmadı.

Kanser hücreleri üzerine çalışan San Francisco’daki California Üniversitesi’nden Doktor Davide Ruggero hidroksi-klorokinle yapılan araştırmaların umut verici olduğunu söylüyor: “Bu büyük bir buluş çünkü bileşiğin içindeki maddelerin daha önce kullanıldığını ve zehirli olmadıklarını biliyoruz.”

Hidroksi-klorokinin bazı kanser ilaçlarıyla kullanıldığında ciddi yan etkileri olduğunu söyleyen Doktor Amaravadi, onkologları, sıtma ilacını klinik ortamların dışında kullanmamaları konusunda uyarıyor.


2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG