Erişilebilirlik

Sudan'da Çatışmalar Üçüncü Haftasına Girdi


Hartum
Hartum

Darbe girişiminin ardından Sudan’da çatışmalar üçüncü haftasına girdi. Başkent Hartum’da sabahın erken saatlerinde top ve uçaksavar sesleri duyulurken şehrin değişik noktalarından dumanlar yükseldiği görülüyor.

Sudan ordusu ve RSF isimli paramiliter güce bağlı gruplar arasındaki çatışmalar, ortaklaşa alınan 72 saatlik ateşkes kararına rağmen devam etti. Çatışmalar Hartum, Bahri ve Ombdurman kentlerine de sıçradı.

Ülkede Hızlı Destek Gücü adı verilen RSF ile ordu kuvvetleri arasındaki çatışmalar 15 Nisan tarihinden bu yana devam ederken olaylarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti binlerce Sudanlı da oturdukları yerleri terk etmek zorunda kaldı.

Çatışmalar bir dönem yaşanan şiddet olaylarıyla dünya gündemini meşgul eden Darfur şehrine de sıçradı. Darfur’da da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Ordu, başkent yakınlarındaki RSF hedeflerine yönelik olarak savaş uçakları ve insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenliyor. Ülkede çok sayıda kişinin de yaşanan çatışmalar nedeniyle gıda, temiz su ve enerjiye ulaşmakta güçlük çektiği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, çatışmalarda şu ana kadar en az 512 kişi hayatını kaybetti 4 bin 200’den fazla kişi de yaralandı. Ancak asıl sayının çok daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

Sudan’da çatışmaların ilk haftasında 75 binden fazla kişinin evlerni terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Ülkedeki hastanelerin de çatışmalardan etkilendiği ve sadece yüzde 16’sının normal şekilde faaliyetlerine devam edebildiğine dikkat çekiliyor.

Son olarak uluslararası güçlerin araya girmesiyle sağlanan ateşkesin Pazar gece yarısına kadar sürmesi bekleniyordu.

RSF, ordu güçlerini hava saldırıları düzenleyerek ateşkesi bozmakla suçluyor. Sudan ordusuysa RSF güçlerini ateşkese uymamakla suçluyor.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke vatandaşları ve diplomatlarını Sudan’dan tahliye ediyor. İngiltere, tahliye işlemlerinin bugün sona ereceğini açıkladı.

ABD de birkaç yüz kadar ABD vatandaşının kara, hava ve deniz yoluyla Sudan’dan çıkarıldığını açıkladı. 300 ABD vatandaşını taşıyan bi otobüs konvoyunun ABD vatandaşlarının tahliyesi için yola çıktığı haberleri de ABD medyasında yer aldı.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG