Erişilebilirlik

Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de


Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat eşi Esma Esat ile birlikte Hangzhou Havaalanı'nda.
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat eşi Esma Esat ile birlikte Hangzhou Havaalanı'nda.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat 12 yıllık iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’e gitti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Esat’ın Cumartesi günü Hangzhou kentinde başlayacak olan Asya Olimpiyatları’nın açılış törenine katılacağını açıkladı.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre Esat Perşembe günü Hangzhou’ya ulaştı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de Cuma günü şehre giderek Suriye lideri ve diğer devlet başkanlarıyla yemeğe katılması ve bazı ikili temaslarda bulunması bekleniyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Esat iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’de
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Çin Ortadoğu’daki nüfuzunu genişletiyor

Çin Mart ayında Suudi Arabistan ve İran arasında anlaşmaya arabuluculuk yapmasının ardından Ortadoğu’daki nüfuzunu bir süredir genişletiyor.

Pekin yüzbinlerce kişinin öldüğü ve ülkenin önemli bir kısmını harabeye çeviren iç savaşta Esat’ı desteklemeyi sürdürüyor.

Çin’in milyarlarca dolara mal olması beklenen Suriye’nin yeniden inşasında gelecekte önemli bir rol oynayabileceği belirtiliyor.

Suriye geçen yıl Çin’in altyapı projeleriyle gelişmekte olan bölgelerdeki nüfuzunu genişletmeyi amaçladığı Tek Kuşak Tek Yol Girişimi’ne katılmıştı.

Suriye’de gittikçe kötüleşen ekonomik kriz hükümetin kontrolündeki bölgelerde protestolara yol açmıştı.

Suriye krizden Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımları ve Irak sınırında bulunan en büyük petrol sahalarını denetiminde bulunduran ABD’nin desteklediği Kürt savaşçıları sorumlu tutuyor.

Suriye ve diğer Arap ülkeleri arasında temas depremin ardından yoğunlaşmıştı

Suriye ve diğer Arap ülkeleri arasındaki diplomatik temas 6 Şubat’ta Türkiye’de 50 binden fazla Suriye’de de 6 binden fazla kişinin ölümüne yol açan depremlerin ardından yoğunlaşmıştı.

Beşar Esat Mayıs ayında Suriye’nin 22 üyeli Arap Birliği üyeliğinin yeniden almasının ardından Suudi Arabistan’a giderek Arap Birliği zirvesine katılmıştı.

Çin BM’de sekiz kez Suriye karar tasarılarını veto etti

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana İran ve Rusya Esat’ın ülkenin çoğu kısmında kontrolü ele geçirmesine yardım etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden olan Çin Birleşmiş Milletler’de Esat yönetimine karşı kararları en sonuncusu 2020 Temmuz ayında olmak üzere sekiz kez veto etmişti.

Esat Çin’e en son Suriye’nin komşusu Irak işgal edildiğinde ve Washington’un da Şam üzerindeki baskıyı artırdığı bir dönemde 2004 yılında gitmişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG