Erişilebilirlik

Suriye'de Çocuk Felci Tehlikesi


BM Çocuk Fonu (UNICEF) Başkanı Anthony Lake, Şam dışında bir sağlık merkezinde aşı yaptırmaya giden çocuklarla konuşurken

Dünya Sağlık Örgütü, Suriye’nin kuzeydoğusunda 10 çocuk felci vakasına rastlandığını bildirdi, hastalığın hem Suriye içinde hem de dışında yayılabileceği tehlikesine dikkati çekti

Birleşmiş Milletler’e bağlı sağlık örgütü, 12 çocukta yapılan muayene sonuçlarının da beklendiğini açıkladı.

BM Çocuk Fonu (UNICEF) Başkanı Anthony Lake, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada yarım milyon çocuğa aşı yapılması için çatışan tarafların sağlık görevlilerine erişim izni vermesi çağrısında bulundu.

Hijyen olmayan su ve gıdadan bulaşan çocuk felci, özellikle beş yaş altı çocukları etkileyen bir hastalık. 1999’dan bu yana çocuk felcinin görülmediği Suriye’de iç savaş, hastalığın yayılmasına olanak sağlıyor.

Üç yıla yaklaşan Suriye iç savaşında ülke nüfusunun dörtte birinden fazlası evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sığınmacı ve mülteci durumundaki bu kişilerin içinde bulundukları hijyen olmayan koşullar ve komşu ülkelerdeki mülteci kamplarındaki durum, sorunu daha da güç hale getiriyor.
XS
SM
MD
LG