Erişilebilirlik

Suriye Dışişleri Bakanı Resmi Ziyaret İçin Mısır'da


Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ve Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükri
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ve Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükri

Suriye Dışişleri Bakanı, on yıldan uzun bir süreden sonra Mısır’ın başkenti Kahire’ye resmi bir ziyarette bulunarak Mısır Dışişleri Bakanı’yla biraraya geldi. Gelişme Arap dünyasının Suriye lideri Beşar Esat’la bağları yeniden kurma girişimlerinin yeni bir adımı olarak niteleniyor.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Kahire’de Mısır Dışişleri Bakanlığı binasında mevkidaşı Sami Şükri’yle biraraya geldi. Bu, bir Suriye dışişleri bakanının Mısır’ı, 2011 yılından bu yana ilk ziyareti olarak kayıtlara geçti.
İsmi açıklanmayan Mısırlı bir yetkili ziyaretin amacının Suriye’nin Mısır ve Suudi Arabistan’ın aracılığıyla Arap Ligi’ne dönmesi olarak açıkladı.

Merkezi Kahire’de bulunan ve Arap ülkelerinin üye olduğu Arap Ligi olarak bilinen birlik 2011 yılında Suriye’nin üyeliğini askıya almış ve Şam’daki büyükelçilerini geri çekmişlerdi.

Aralarında ABD ve Katar’ın da bulunduğu bazı ülkeler Esat rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi girişimlerine karşı olduklarını dile getiriyorlar. Ancak bölgede Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi ülkelerse Şam’da yeniden büyükelçilikleri faaliyete geçirmek dahil çeşitli normalleşme adımları atmaya devam ediyorlar.

Mısır Dışişleri Bakanlığı iki bakanın toplantı öncesinde çekilen fotoğraflarını paylaştı. Suriye resmi haber ajansı SANA da ziyaretin iki ülke ilişkilerini güçlendirmek amacını taşıdığı haberini yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanı, depremin ardından Türkiye ve Suriye’de deprem bölgelerini bizzat ziyaret etmişti.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG