Erişilebilirlik

Suriye’de Şiddet Durmuyor


Rescue officials recover mangled bodies, wrapped in black polythene, at the site of a bomb blast at the premises of Nigerian newspaper This Day in Abuja April 26, 2012

Suriye’de güvenlik güçleri ülkenin kuzeybatısındaki İblin kasabasına girdi. Eylemciler zırhlı ve silahlı araçların bölgeye girmesinden sonra makineli tüfek sesleri duyulduğunu söylüyor.

Fransız Haber Ajansı AFP güvenlik güçlerinin bir eve düzenlediği operasyonda ordudan ayrılıp eylemcilere katılan üç kişinin öldürüldüğünü bildiriyor.

Operasyon, güvenlik güçleri ülkenin orta kesimindeki Humus bölgesinde hükümet karşıtı protestoculara yönelik baskınlarda en az 20 eylemciyi öldürmesinden bir gün sonra düzenlendi.

SANA haber ajansı Humus’ta silahlı terör gruplarının sekiz güvenlik görevlisini öldürdüğünü bildiriyor. Devlet Başkanı Beşar Esat ve hükümeti şiddet eylemlerinden silahlı kişileri ve teröristleri sorumlu tutuyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon Suriye’yi daha geç olmadan siyasi reformlar yapmaya çağırdı. Ban Avustralya’da yaptığı konuşmada Suriye halkına yönelik şiddetin, Suriye Devlet Başkanı Esat’a aşırı ve öldürücü güç kullanmaktan vazgeçmesi yönünde yaptığı çağrılara rağmen devam ettiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG