Erişilebilirlik

'Suriye'de İnsanlık Katlediliyor'


Şam’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin kapatılmasının ardından Suriye’deki tek Türk misyonu olan Halep Başkonsolosluğu personeli, başta başkonsolos Adnan Keçeci olmak üzere karayoluyla Türkiye’ye döndü.

20 Temmuz’da Şam’da meydana gelen saldırı nedeniyle endişelenen Dışişleri’nin başkonsolosu istişare yapmak için çağırdığı öğrenilse de tüm personelin dönmesi soru işareti yarattı.

Milli Savunma Bakanı ve Mit Müsteşarı’yla toplantı

Başbakan Recep Tayip Erdoğan da bugün Suriye mesaisine uzun saatler harcadı. Erdoğan, önce Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan’la bir saat baş başa görüştü. Daha sonra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz toplantıya katıldı. Yaklaşık yarım saat süren üçlü toplantının ardından Hakan Fidan, Başbakanlık Konutu’ndan ayrıldı. Başbakan’ın Milli Savunma Bakanı ile görüşmesi ise iki saat sonra sona erdi.

Gün boyunca kamuoyuna herhangi bir mesaj vermeyen Erdoğan, AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı'nca parti genel merkezinde düzenlenen '5. Geleneksel Ankara'daki Yabancı Misyon Şefleri ve Büyükelçiler İftar Yemeği'nde suskunluğunu bozdu.

‘Suriye’de insanlık katlediliyor’

Somali, Afganistan, Irak ve Filistin’de Müslümanların öldürüldüğüne dikkat çeken Başbakan, “Suriye'de, etnik kökenleri, dilleri, dinleri, mezhepleri her ne olursa olsun; insanlar katlediliyor, insanlık katlediliyor” diyerek dünyanın dikkatini Türkiye’nin güney komşusuna çekmeye çalıştı.

Yaşanan tüm bu insanlık dramlarına karşı sesini yükseltmek, ortaya bir tepki koymak, her insanın, her ülkenin vicdani vazifesidir.
Recep Tayyip Erdoğan

''Eğer, Suriye'ye bakıp, 'Suriye'de diplomasi çarpışıyor, Suriye'de siyaset çarpışıyor, Suriye'de mezhepler çarpışıyor' diyerek yüreklerini serinletenler varsa, onlara diyorum ki, hayır, Suriye'de, insanlık topyekun katlediliyor... Mart 2011'den bugüne 20 bine yakın insan maalesef Suriye'de öldürüldü. Bugün Suriye'de ölenler insandır, candır. Yaşanan tüm bu insanlık dramlarına karşı sesini yükseltmek, ortaya bir tepki koymak, her insanın, her ülkenin vicdani vazifesidir”.

‘Türkiye misliyle karşılık vermekten çekinmez’

Erdoğan, Suriye tarafından Akdeniz’de düşürülen F-4 uçağıyla ilgili de Şam yönetimini “sınır ihlaliyle ilgili uyarı yapılmadan” ateş açıldığı için eleştirdi ve misilleme yapılabileceği mesajı verdi.

“Silahsız olarak seyreden uçağımıza yönelik hiçbir uyarı yapılmamıştır. Kısa süreli bir ihlal olmasına rağmen, uçağımız hasmane bir tavırla düşürüldü. Türkiye uluslararası hukuk çerçevesinde, bu düşmanca tavır karşısında gereken tüm önlemleri almıştır. Benzeri bir hadisenin yaşanmasını engellemek amacıyla, Türkiye angajman kurallarını değiştirmiştir. Suriye rejiminin bu gelişmelerden ders almayıp, düşmanca tavırlarını sürdürmesi halinde, Türkiye misliyle karşılık vermekten çekinmeyecektir."

Türkiye’de zamanının büyük bölümünü Suriye’ye ayıran bir diğer isim ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. Suriye politikası Türkiye’deki bazı çevrelerce sertçe eleştirilen Davutoğlu, Suriye Ulusal Konseyi heyetiyle Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi.

Seyda: Kürt halkı PKK’nın değil devrimin yanında

Basına kapalı toplantı sonrası gazetecilerin karşısına çıkan Suriye Ulusal Konsey Başkanı Abdülbasid Seyda’ya yöneltilen sorular Suriye’deki Kürtlerin siyasi pozisyonuyla ilgili oldu. Türkiye, özellikle PKK kontrolündeki Suriyeli Kürt grupların Beşar Esad yönetimiyle anlaştığı iddialarıyla çalkalanıyor.

Seyda, bu iddiaları yalanlamadı ama Kürt grupları eleştirmekten de geri durmadı, ''PKK veya PYD'ye Suriye rejimi bu bölgeyi devretti ve kenara çekildi. Kürt halkı bu grupların değil devrimin yanındadır. Suriye'de bağımsızlık bayrağı dışında hiçbir bayrağın çekilmemesi konusunda talimat verdik. Kürtler, Suriye milli dokusunun bir parçasıdır. Kürt sorunu Suriye milli misakı çerçevesinde çözülür. Suriye de bazı çevrelerin farklı gündemi var. Bunlar kesinlikle Suriye milli davasına hizmet etmez.”

Sınır kapılarının çoğunun Özgür Suriye Ordusu'nun elinde dolduğunu savunan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı’na göre, rejimin devrilmesinin ardından ülkeyi yerel koordinasyon komiteleri yönetecek sonra da serbest seçime gidilecek.

‘Suriye’de mezhep savaşına izin verilmemeli’

Dışişleri Bakanı Davutoğlu görüşmede ''her ne olursa olsun Suriye'de bir mezhep savaşına izin verilmemeli'' dedi. Türk diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Davutoğlu ayrıca kamplarda meydana gelen olaylarla ilgili olarak Suriyelileri uyardı ve “tekrarın kabul edilemeyeceğinin” altını çizdi.

Türkiye sınıra yığınak yapıyor

Türkiye’nin Suriye sınırındaki hareketlilik ise sürüyor. Suriye sınırındaki Mardin’in Nusaybin ilçesine gönderilen füze bataryaları ve askeri araçlar, 2. Hudut Taburu Kenan Dalbaşar Kışlası’na ulaştı. Askeri araçların sınır birliklerine dağıtılacağı iddia edildi.

STÜDYO VOA

Zelenski Washington’da – 21 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG