Erişilebilirlik

Suudi Arabistan’a Füze Saldırısı


Husi milisleri ikinci kez Suudi Arabistan'ı hedef alan füze saldırısı düzenledi.

Yemen’deki Husi milisleri Suudi Arabistan’ın başkentine bir füze fırlattı. Husiler, hedefin Riyad’daki Yamama Sarayı olduğunu açıkladı.

Husiler’le yaklaşık üç yıldır savaşan Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, füzeyi havada vurduğunu açıkladı. Suudi devlet medyası da olayda yaralanan olmadığını duyurdu.

Geçen ayki bir başka füze saldırısından sonra koalisyon Yemen’e hava, kara ve deniz yolu erişimini geçici olarak kapatmıştı. Suudi Arabistan, İran’ın Husiler’e silah göndermesini engellemek için bu adımın gerekli olduğunu belirterek, İran’ın davranışlarını “savaş eylemi” olarak nitelendirmişti.

İran, isyancıları destekliyor ancak onlara silah sağlamadığını savunuyor. Tahran, Suudi Arabistan’ı Yemen’deki askeri operasyonlarından dolayı eleştirerek, bunu “bölgesel kabadayılık” olarak adlandırıyor.

Husiler Yemen’in başkenti Sana’nın kontrolünü 2014 yılı sonlarında ele geçirmişti ve ülkenin uluslararası camiada kabul edilmiş Cumhurbaşkanı Abdu Rabu Mansur Hadi, Suudi Arabistan’a kaçmıştı. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon Hadi hükümetini savunmak için operasyonlara başlamıştı.

Savaş Yemen’deki sivilleri olumsuz etkiledi. BM, Aralık ayının ilk yarısında hava operasyonlarında 136 sivil ya da çatışmalara katılmayan kişilerin hayatını kaybettiğini açıkladı. BM, savaşın başından bu yanay ise toplam 5 bin 558 sivilin yaşamını yitirdiği, 9 binin de yaralandığını belgelediğini bildirdi.

BM sözcüsü Rupert Colville, tüm tarafları sivilleri korumaya yönelik uluslararası yasalar altındaki yükümlülüklerine saygı göstermeye çağırdı.

XS
SM
MD
LG