Erişilebilirlik

Suudi Arabistan Pakistan'dan Destek İstedi


Lahor'da Yemen'e asker gönderilmesine karşı çıkan savaş karşıtı göstericiler

Suudi Arabistan’ın Yemen’de Şii isyancılara karşı sürdürülen savaşta koalisyona yardım için Pakistan'a askeri birlik, uçak ve savaş gemileri göndermesi talebinde bulunduğu açıklandı

Pakistan savunma bakanı Suudi Arabistan’ın Yemen’de İran destekli isyancılara karşı sürdürülen savaşta koalisyona yardım için Pakistan’dan askeri birlik, uçak ve savaş gemileri sağlamasını istediğini açıkladı.

Muhammas Asif bu açıklamayı Yemen’deki durumun tartışıldığı parlamento oturumunda yaptı.

Pakistan, daha önce sürdürülen çabalara destek sözü vermekle birlikte belirli bir adım atmadı.

Başbakan Navaz Şerif sadece Suudi Arabistan’ı dış saldırılara karşı savunacağı vaadinde bulundu.

Öteyandan İnterfax haber ajansına göre bir Rus uçağı 47’si Rus vatandaşı 159 kişiyi Yemen’den tahliye etti.

Bu arada Yemenli Husiler, Suudi Arabistan hava saldırılarını durdurur ve müzakereler “ savaşa katılmayan” bölge ülkelerinin gözetiminde yapılırsa barış görüşmelerine hazır olduklarını bildiriyor.

Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin danışmanı iken saf değiştiren üst düzeyde Husi yetkilisi Salih el-Samet Reuter ajansına yaptığı açıklamada “ Diyalogdan yanayız ve bunun karşıklı saygı esasına dayalı yürütülmesini istiyoruz” dedi.

El-Samet,Yemen halkının ülkeden kaçan Cumhurbaşkanı Hadi’nin geri dönmesine karşı olduğunu da söyledi.

Rusya ve Kızılhaç, sivillere insani yardımların ulaştırılmasına ve yabancıların tahliyesine izin vermek için Suudi Arabistan’dan Yemen’deki Husi isyancılarına sürdürülen hava saldırılarına ara vermesini isiyor.

XS
SM
MD
LG