Erişilebilirlik

Türkiye'den Kırım'la İlgili Sert Açıklama


Türkiye'nin BM Daimi temsilcisi Halit Çevik Genel Sekreter Ban Ki Moon'la (Arşiv)

Türkiye, Rusya’nın Kırım’ı ilhakıyla ilgili “oldu bittiyi” tanımadığını bildirdi. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halit Çevik, BM Genel Sekreteri’ne Ukrayna’daki krize siyasi çözüm bulma çağrısında bulundu.

BM Genel Kurulu’nda konuşan Büyükelçi Çevik’in açıklamasında Türkiye’nin Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve siyasi bütünlüğüne önem verdiği vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi:

“Kırım’da 16 Mart’ta yapılan, Ukrayna’nın anayasasını ve uluslararası taahhütlerini ihlal eden gayrımeşru ‘referandum’un sonuçları yasal bir geçerlilik taşımıyor ve Türkiye bu bilfiil durumu tanımıyor.”

Çevik açıklamasında, “askeri yöntemlerle oldubittiler yaratmanın aşırı derecede tehlikeli ve zararlı olduğuna inanıyoruz. Bu durum tüm bölgenin istikrarına ve güvenliğine olumsuz sonuçlar doğurur” şeklinde konuştu.

‘Kırım Tatarları’ vurgusu

BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Çevik ayrıca Türkiye’nin Kırımlı Tatar Türkleri’nin güvenliği, refahı ve haklarına büyük önem verdiğini, Tatarlar’ın Kırım nüfusunun bütünlüğünü oluşturduğunu belirtti.

Durumun dikkatle izlendiği belirtilen açıklamada, BM Genel Sekreteri’nden “Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde, evrensel demokratik ilkeler çerçevesinde ve uluslararası hukuk ve anlaşmalarla uyumlu bir şekilde” soruna siyasi çözüm bulması istendi.

BM Genel Kurulu'ndan Kırım Oylaması

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, bugün yaptığı oylamada Kırım'da 16 Mart'ta yapılan referandumu geçersiz ilan etti. Bağlayıcı gücü olmayan karara 100 ülke olumlu oy kullanırken, 11 ülke karşı oy kullandı. 58 ülke de çekimser kaldı. 20'den fazla ülkeyse oylamaya katılmadı.

XS
SM
MD
LG