Erişilebilirlik

İran'da Hükümete Destek Gösterisinde Batı'ya Tehdit


İran’ın başkenti Tahran’da bugün hükümete destek gösterisi düzenleniyor. Gösteride konuşma yapan İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı, hükümet karşıtı protestolardan sorumlu tuttuğu ABD, İngiltere, İsrail ve Suudi Arabistan’ı tehdit etti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami, "Kırmızı çizgileri aşarsanız sizi yok ederiz. Bundan sonraki hamlelerinizi karşılıksız bırakmayacağız" dedi.

Hükümet yanlısı binlerce İranlı’nın katıldığı gösteri, Tahran’ın Devrim Meydanı’nda düzenledi. İran devlet televizyonu, “Amerika’ya ölüm”, “İsrail’e ölüm” sloganları atılan gösteriyi canlı yayınlıyor.

İran'da Hükümete Destek Gösterisinde Batı'ya Tehdit
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

İran Dışişleri Bakanlığı da, “Tüm dünya gerçek İranlıların kim olduğunu bu gösteriyle görecek” mesajı yayınladı.

İran’da petrol fiyatlarına yüzde 50 zam yapılmasının ardından sokaklar karışmış ve protesto gösterileri düzenlenmişti. İran, söz konusu gösterilerin başta Amerika, İsrail ve Suudi Arabistan’ın olduğu dış güçlerin etkisiyle yapılan protestolar olduğunu savunuyordu. Petrol fiyatlarının arttırılmasının ardından başlayan eylemler 2009 yılındaki ‘Yeşil Devrim’ adı verilen gösterilerden bu yana düzenlenen en büyük protestolar oldu.

İran’da protestoların ardından çeşitli şehirlerde hükümete destek gösterileri düzenlendi. Son olarak da bugün başkent Tahran’da geniş katılımlı bir miting var.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Yabancı ülkelere, gerçek İranlıların kim olduğunu ve neler söylediklerini duymaları için bugünkü yürüyüşü izlemelerini tavsiye ederim” dedi.

Sözcü Musavi, Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun geçen hafta İran’daki gösterilerle ilgili yaptığı destek açıklamasına atıfta da bulundu ve “Malum ülkenin dışişleri bakanının banka şubelerinin yakılma görüntülerini isteyecek kadar küçülmesine şaşırdık” ifadesini kullandı.

Pompeo, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İran’da devam eden prostestolara ilişkin görüntülerin kendilerine gönderilmesini istemişti.

Ülkede geçen haftalardaki gösterilerde, Uluslararası Af Örgütü en az 115 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etmiş ancak İran, bu sayıyı spekülatif olarak değerlendirmiş ve reddetmişti.

İranlı yetkililer gösterilerde bin civarında kişinin gözaltına alındığını söylerken merkezi New York’ta bulunan İran İnsan Hakları Merkezi, gözaltına alınan kişi sayısının 4 bine yakın olduğunu öne sürmüştü.

XS
SM
MD
LG