Erişilebilirlik

Teksas'ta Don ve Elektrik Kesintileri Hayatı Felç Etti


Dallas, Teksas
Dallas, Teksas

Teksas'ta eyalet başkenti Austin'da yaşayanlar dahil binlerce kişi dondurucu soğuklarla baş etmeye çalışıyor. Üstelik birçok yerde elektrik kesintileri de olumsuz hava koşullarına eşlik ediyor.

Bölgedeki soğuk hava dalgası üç eyalette en az 10 kişinin trafikte hayatını kaybetmesine neden oldu. Meteoroloji uzmanları bölgede havanın ısınma eğiliminde olduğunu müjdeledi.

Teksas'ta bugün de yüzlerce uçuş iptal oldu. Bir diğer soğuk hava dalgasının ise yarına kadar Kanada’dan ABD’ye yolda olduğu belirtiliyor.

Elektrik arızalarını raporlayan PowerOutage internet sitesine göre Teksas'ta yaklaşık 430 bin aboneye elektrik verilemiyor.

Elektrik kesintileri en yaygın Austin'da görülüyor. Yaklaşık 156 bin hanede 24 saatten uzun süredir elektriklerin kesik olduğu belirtiliyor.

Teksas'ta 2021 yılında da benzer bir soğuk hava dalgası uzun süre elektriklerin kesilmesine neden olmuş, elektrik şebekesinin çökmenin eşiğine gelmesiyle yüzlerce kişi soğuk hava yüzünden hayatını kaybetmişti.

Bu kez elektrik kesintileri, şebekedeki donmalar ve ağaçların devrilmesi yüzünden meydana geldi. Yetkililer elektriklerin yarına kadar tamamen geri gelmeyebileceği uyarısında bulundu. Bölgede don ve buz koşulları devam ederken şebekenin bazı kısımları tamir edilse de başka yerlerde donmadan kaynaklı bozulmalar yaşanıyor.

Kar, buz ve dolu Teksas'ta Dallas ve Austin bölgesinde, ayrıca Oklahoma, Arkansas eyaletleriyle Tennessee'nin Memphis kentinde okulların kapanmasına neden oldu. Dallas'ta toplu taşımada da ciddi aksaklıklar yaşandı.

Bölgedeki havaalanlarında pistlerde buzlanmayı önlemek için büyük mücadele veriliyor.

Bu sabahtan itibaren Dallas-Fort Worth Uluslararası Havaalanı'nda 500'den fazla uçuş iptal edildi. Bu bir günlük uçuşların dörtte birinden fazlasına denk geliyor. FlightAware.com internet sitesine göre dün ise binden fazla uçuş iptal olmuştu.

Dallas Love Field and Austin-Bergstrom havaalanlarında da bugün düzinelerce uçuş iptal edildi.

Kış koşullarıyla ilgili yapılan uyarılar, Batı Teksas'ın Meksika sınırından Oklahoma, Arkansas ve Louisiana üzerinden Tennessee’nin batısına ve Mississippi'nin kuzeyine kadar uzanan alanı kapsıyor.

Bugün federal Hava Tahmin Merkezi brifinginde, New England'da eksi 45 Santigrat derece sıcaklığın rüzgar ve soğuk havayla birleşince cilt üzerinde hissedilen etkisinin dondurucu olacağı ve "on yıllardır hissedilen en soğuk havayla karşılaşabilecekleri" uyarısında bulundu.

Ulusal Meteoroloji Dairesi'ne göre soğuk hava ve güçlü rüzgarlar Maine eyaletinin kuzeyinde ve doğusunda hissedilen sıcaklığın nadir görülen bir şekilde düşmesine neden olacak.

Yıllardır rüzgar hızında dünya rekorunu elinde tutan New Hampshire eyaletinin Mount Washington bölgesinde buluna bir gözlemevinin hava operasyonları başkanı Jay Broccolo, bugün rüzgar hızının saatte 160 kilometrenin üzerine çıkabileceğini söyledi.

Pazartesiden bu yana kötü hava koşulları nedeniyle yedisi Teksas, ikisi Oklahoma ve biri Arkansas'ta en az 10 kişi hayatını kaybetti. Teksas Valisi Greg Abbott halka araç kullanmamaları çağrısı yaptı.

XS
SM
MD
LG