Erişilebilirlik

Terörde ‘Yalnız Kurt’ Dönemi


ABC televizyonunda yayınlanan bir programda konuşan Amerika İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, sosyal medyayı ustalıkla kullanan radikallerin global terör tehdidini yeni bir boyuta taşıdığını söyledi

ABC televizyonunda yayınlanan bir programda konuşan Amerika İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, sosyal medyayı ustalıkla kullanan İslamcı radikaller yüzünden IŞİD tehdidinin Ortadoğu’daki savaş meydanlarıyla sınırlı kalmadığını söyledi.

‘Yalnız kurt’ saldırılarına odaklanan İslamcı terörün artık yeni bir boyut kazandığını belirten Johnson “Kesinlikle yeni bir döneme girdik. Çünkü sosyal medya ve Interneti çok usta bir şekilde kullanan IŞİD kolayca başka ülkelerdeki radikalleri etkileyebiliyor” şeklinde konuştu.

Bakan Johnson, Amerikan halkına tedbirli ve uyanık olma çağrısı yaparken, kamu alanlarına girmekten kaçınmamayı da tavsiye etti.

Federal Soruşturma Dairesi (FBI) Direktörü James Comey, IŞİD’in üniforma giyen asker eve polislere saldırı çağrısı yapan Internet propagandasının kaygı yarattığını söyledi. Comey, Ameriks’da yüzlerce hatta binlerce kişiye cihatçılara katılma çağrısı yapan Internet mesajları gittiğini açıkladı.

Amerikan ordusu geçtiğimiz hafta ülke genelindeki askeri üslerde güvenlik önlemlerini arttırdı.

Internet kullanımı yüzünden ‘yalnız kurt’ denilen bağımsız saldırganları belirlemenin zorluğuna değinen Adalet Bakanı Johnson “Yerel organizasyonlarda görev alan polislere çok tedbirli olmaları gerektiğini sürekli hatırlatıyoruz” dedi.

İslami liderlerden radikalliğe karşı etkili mesajlar vermelerini isteyen Johnson ekledi:

“Mesajlar İslam toplumundan gelmeli. İslami liderler, federal hükümetten çok daha doğru bir dille konuşabilir. İslam, barış ve kardeşlik temellerine oturur. Dünyada 1,6 milyar Müslüman var. Ve gerçek İslami inancın IŞİD’le hiç bir ilişkisi yok.”

XS
SM
MD
LG