Erişilebilirlik

Testler Arafat'ın Zehirlendiğini Doğruluyor


Yaser Arafat
İsviçreli adli tıp uzmanları dokuz yıl önce ölen Filistin lideri Yaser Arafat’ın mezarından alınan örneklerde yüksek dozda Polonyum-210 adlı ölümcül radyoaktif maddeye rastlandığını bildirdi.

Lozan Üniversitesi uzmanlarının hazırladığı 108 sayfalık rapor el Cezire televizyonunda yayınlandı. İncelemeye Arafat’ın dul eşi Süha ve el Cezire televizyonu da destek verdi.

İsviçre dışında Fransa ve Rusya’dan adli tıp uzmanları da, 2012 yılında Arafat’ın mezarından örnekler toplamıştı. Moskova’dan gelen açıklamada, polonyum izine rastlanmadı. Fransız uzmanların incelemesinin sonuçlarıysa henüz yayınlanmadı.

İsviçreli uzmanların yayınladığı rapor, şu ana kadar Yaser Arafat’ın ölümünün şüpheli olduğunu destekler nitelikte. Bununla birlikte raporu kaleme alan uzmanlar, dikkatli bir dil kullanarak Polonyum-210 adlı radyoaktif maddenin Arafat’ın ölümüne yol açtığı iddialarını “ılımlı bir yaklaşımla” destekliyor. Raporda Polonyum-210’un “renksiz, kokusuz ve teşhisinin neredeyse imkansız” olduğuna dikkat çekiliyor.

Uzmanlar, Arafat’ın ölümünden bu yana geçen dokuz yıllık sürenin, ayrıca incelenen örneklerin doğası ve kalitesinin dikkate alındığının altını çiziyor.

Filistin lideri Yaser Arafat, Ekim 2004’te hastalanmış ve birkaç gün içinde tedavi için Fransa’ya götürülmüştü. Kasım ayında komaya giren Arafat, 11 Kasım 2004’te hayatını kaybetti.

Arafat’ın ölümü birçok komplo teorisini de gündeme getirdi. Birçok Filistinli, liderlerini İsrail’in zehirlediğini iddia ediyordu. İsrail ise bu suçlamaları reddetti.

Polonyum-210 zehirinin gündemi en yoğun 2006 yılında meşgul etti. İngiltere’ye sığınan eski Rus casus Alexander Litvinenko’nun zehirlenerek öldürülmesinin ardından yapılan otopside Polonyum-210 maddesine rastlanmıştı. Litvinenko, ölüm döşeğinde yaptığı açıklamada, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in ölüm emrini verdiğini iddia etti. Ancak bu iddia da Rusya tarafından derhal reddedildi.

Rusya bu olayın ardından, İngiliz mahkemeleri tarafından aranan zanlının iadesini de reddetmişti.
XS
SM
MD
LG