Erişilebilirlik

Tillerson’dan Irak ve Afganistan'a Sürpriz Ziyaretler


Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerinin ardından sürpriz bir şekilde Afganistan ve Irak'a gitti.

Tillerson, Afganistan’da Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve diğer üst düzey yetkililerle biraraya geldi. Tillerson, Afgan yetkililere Trump yönetiminin yeni Güney Asya politikasını aktardı. Bakan, Washington’un Afganistan’da barışı sağlamak ve teröristlerin güvenli bölgelerini ortadan kaldırmak için Afgan hükümetiyle ve bölgedeki diğer ülkelerle ortak çalışma konusundaki kararlılığı bir kez daha vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gani de yeni Amerikan politikasına desteğini dile getirdi. Gani, hükümetinin Afganlar’ın güvenliği ve refahı için reformlara bağlı kalacağını belirtti.

Gizlilik ve yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan ziyaret için Tillerson sabahın erken saatlerinde Katar’ın başkenti Doha’dan uçakla Kabil’e hareket etti.

Tillerson Kabil'den de yine sürpriz şekilde Irak'ın başkenti Bağdat'a geçti. Tillerson'ın Irak Başbakanı Haydar el Ebadi ve Cumhurbaşkanı Fuad Masum'la görüşmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Görüşmelerde İran, Irak Kürtlerinin bağımsızlık referandumu ve ülkede IŞİD sonrası yeniden inşa çabalarının konuşulacağı belirtildi.

Tillerson, İran Körfez Bölgesi ve Asya’da 27 Ekim’e kadar aralarında Hindistan ve Pakistan’ın da olduğu çeşitli ülkeleri ziyaret edecek.

El Ebadi Ankara'ya Gidiyor

Bu arada Irak Başbakanı el Ebadi'nin 25 Ekim Çarşamba günü Ankara'ya ziyaret düzenleyeceği bildirildi.

Türk Başbakanlık kaynakları, ziyarette, Türkiye'yle Irak arasındaki işbirliğinin bölgesel barış, istikrar ve güvenliğe katkı sağlayacak şekilde geliştirilmesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde düzenlenen "gayrimeşru" referandum sonrasında yaşanan gelişmeler ve bu çerçevede ortaklaşa atılabilecek adımların ele alınacağını belirttiler.

XS
SM
MD
LG