Erişilebilirlik

Tillerson Dışişleri Bakanlığı’ndan Alınacak mı?


ABD Başkanı Donald Trump’ın birkaç hafta içinde Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu getireceği iddia edildi.

New York Times gazetesinin iddiası ABD basınında da yer aldı. Ulusal güvenliğin yönetiminde bir süredir değişiklik planladığı öne sürülen Trump’ın kararını verip vermediği henüz kesin değil.

Trump, Beyaz Saray’da gazetecilerle kısa görüşmesinde Tillerson’ın durumu sorulduğunda, “Kendisi burada. Rex görevde” demekle yetindi. Beyaz Saray da Tillerson’ın görevden alınacağı iddialarını önemsemeyen bir tonda yanıt verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, “Başkan’ın da dediği gibi ‘Rex burada.’ Şu anda böyle bir açıklama yapılmış değil. Dışişleri Bakanı Tillerson, Dışişleri’ndeki görevini sürdürüyor ve tüm kabine Başkan Trump’ın inanılmaz derecede başarılı ilk yılını tamamlamaya odaklanmış durumda” dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hather Nauert de günlük basın brifinginde Beyaz Saray'ın açıklamasını destekledi. Nauert, "Bakan Tillerson görevinde kalmayı sürdürüyor ve Başkan'ın istekleri doğrultusunda hizmet ediyor" dedi. Sözcü, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly'nin de çıkan haberle için "doğru değil" dediğini aktardı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Bob Corker da, Tillerson’la konuştuğunu, Bakan’ın işinin başında olduğunu ve iddia edilen değişikliklerden haberi olmadığını söyledi.

ABD basınında çıkan haberlere göre, daha sonra da CIA Başkanı Mike Pompeo'nun yerine Arkansas Senatörü Tom Cotton’ın getirilmesi planlanıyor. Cotton, ulusal güvenlik konularında Trump’ın fikirlerini destekleyen muhafazakar bir isim.

53 yaşındaki Mike Pompeo da, Kansas temsilcisi olarak Kongre’de üç dönem görev yaptı. Pompeo, CIA’in günlük brifingini yardımcıları yerine kendisi Beyaz Saray’a gelerek verdiği için Trump’ın beğenisini kazandı.

Tillerson başta Kuzey Kore dahil dış politikayla ilgili krizlerin ele alınışında Trump’la sık sık ters düşüyor. Tillerson’ın Dışişleri Bakanlığı görevinden alınması, Trump için bu gerilimi de ortadan kaldıracak bir çözüm.

Amerika’nın Sesi’nin konuştuğu Brookings Enstitüsü uzmanı Thomas Wright da bir dışişleri bakanının, başkana yakın olduğu sürece etkili olabildiğine dikkat çekiyor.

Rex Tillerson, Ekim ayında yaptığı açıklamada istifa edeceği yönündeki iddiaları yalanladı. Tillerson, “Aklımdan hiçbir zaman görevi bırakmak geçmedi. Ben, başkanın atamasıyla hizmet ediyorum ve başkan, amaçlarını gerçekleştirmede yararlı olabildiğimi düşündüğü sürece de buradayım” demişti.

Donald Trump, Kuzey Kore krizinde Twitter hesabından Tillerson’a Kim Jong Un’la müzakere için boşuna zaman harcamaması çağrısı yapmıştı. Başkan, “Enerjini boşa harcama Rex, yapılması gerekeni yapacağız” diye yazmıştı.

65 yaşındaki Tillerson’ın, Savunma Bakanlığı’ndaki bir toplantıdan sonra Trump için “moron” ifadesini kullandığı da iddia edilmişti. Tillerson bu iddiayı kesin olarak yalanlamamış, “Bu, Washington’un siyasi oyunlarının bir parçası. Böyle önemsiz şeylerle uğraşamayacağım” demişti.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG