Erişilebilirlik

Tillerson: ‘Katar’a Uygulanan Ambargo Kaldırılmalı’


Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bugün yaptığı açıklamada Amerika’nın Katar’ın terörün finansmanının kesilmesi konusunda attığı adımlardan tatmin olduğunu söyledi. Tillerson bu ay içerisinde Katar’a yaptığı ziyaret sırasında imzalanan mutabakata atıfta bulunarak “Anlaşmayı hayata geçirmek konusunda son derece kararlı davrandılar. Ve sanıyorum ki ortaya koydular bu tavır bizi yeterince tatmin etti” diye konuştu.

Amerika Dışişleri Bakanı, Katar’ın dört Arap ülkesi ile görüşmelere başlamaya hazır olduğunu söyledi ancak tüm ülkelerin birbirlerinin egemenlik haklarına saygılı olması gerektiğine dikkat çekti.

Başını Suudi Arabistan ve Mısır’ın çektiği Arap ülkeleri teröre destek verdiği, İran ile ilişkileri ve komşu ülkelerde istikrarsızlaştırma faaliyeti yürüttüğü gerekçesi ile 5 Haziran tarihinde Katar ile diplomatik ilişkileri kesme ve bu ülkeye ambargo uygulama kararı almışlardı. Daha sonra bu ülkeler Katar’a aralarında Tük askeri üssünün kapatılması, El Cezire Televizyonu’nun yayınlarının durdurulması gibi isteklerin bulunduğu 13 maddelik talep listesi iletmişlerdi. Katar yönetimi bu maddelerin hiçbirini yerine getirmeyeceğini duyurması üzerine kriz daha da derinleşmiş Amerika Dışişleri Bakanı’nın bölge ülkelerine yaptığı ziyaret ve görüşmelerden de sonuç alınamamıştı.

Kriz başladığından bu yana yaşanan tek olumlu gelişme; Katar’ın anti-terör yasasında yaptığı değişiklikleri Birleşik Arap Emirlikleri’nin memnuniyetle karşıladığını duyurması oldu.

XS
SM
MD
LG