Erişilebilirlik

Timoşenko Açlık Grevine Son Verdi


Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko, hapisten hastaneye nakledilmesi üzerine üç haftadır sürdürdüğü açlık grevine son verdi.

Timoşenko’yu tedavi eden bir Alman doktor, sağlık uzmanlarının kendisini normal yemek yeme sürecine hazırladığını açıkladı.

Bel ağrısından şikayet eden Timoşenko tedavi için doğudaki Kharkiv kentinde bir hastaneye polis eşliğinde götürüldü.

Kiev hükümeti Salı günü birçok Avrupalı liderin boykot etmesi üzerine Orta ve Doğru Avrupa ülkeleri zirvesini iptal etti.

Boykot, Ukrayna’nın eski Başbakanı Yulia Timoşenko’nun cezaevinde bulunmasıyla ilgili. Birçok Avrupalı lider, görevini kötüye kullandığı iddiasıyla geçen yıl 7 yıl hapse mahkûm olan Bayan Timoşenko’yu siyasi tutuklu olarak görüyor.

Timoşenko’nun avukatı geçen hafta cezaevi yetkililerini müvekkiline kötü davranmakla suçlamış ve gardiyanların Timeşonko’yu dövdüğünü ileri sürmüştü.

Bu hafta sonu Yalta’da yapılacak zirveye, aralarında Almanya ve Çek Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Vaslav Klaus da olmak üzere en az 10 liderin katılmaktan vazgeçtiği öğrenildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı bazı liderlerin katılamayacaklarını bildirmeleri üzerine zirvenin başka bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Açlık grevi sırasında Timeşonko’yu en çok Almanya destekledi Alman doktorlar bel ağrısıyla ilgili sağlık sorunları olan eski başbakanın tedavi için Almanya’ya gitmesi istedi.

Başbakanın siyasi rakibi Devlet Başkanı Viktor Yanukovich, hükümet doktorlarına güvenmeyen Timoşenko’nun Alman doktorlar tarafından muayene edilmesine ses çıkarmadı ancak ülkeden ayrılmasına izin vermedi.

Ukrayna bu yıl Polonya’yla birlikte Avrupa futbol şampiyonluğu karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel, kendisi ve bakanlarının futbol maçlarını boykot edebileceği uyarısında bulunmuştu.

Bayan Timoşenko hakkındaki suçlamaları reddederken Avrupa Birliği ve Amerika tutuklamanın siyasi olduğunu ve Başbakan Viktor Yanukoviç’in rakibini yok etmek istediğini savunuyor.

Şimdi de vergi kaçırdığı iddiasıyla yargılanan Yulia Timoşenko’nun suçlu bulunması halinde cezasının 12 yıla çıkarılması mümkün.

XS
SM
MD
LG