Erişilebilirlik

Tiyatroya İki Büyük Şirketten Boykot


Delta Hava Yolları ve Bank of America, tartışmalı bir uyarlama nedeniyle New York Halk Tiyatrosu’na yaptıkları mali desteği kesme kararı aldılar.

Tartışmalı oyun, Shakespeare’in ünlü eseri Julius Sezar. New York tiyatrosu oyunu günümüze uyarlarken, Sezar’ı Başkan Donald Trump olarak betimleyince iki sponsor firma desteklerini geri çekti.

Her iki firma da uzun süredir New York Halk Tiyatrosu’nun destekçisi firmalardı. Ancak Trump-Sezar karakterinin ürpertici bir biçimde suikastını içeren tartışmalı sahne nedeniyle bu şirketler desteklerini çekti.

Delta Havayolları’ndan Pazar günü yapılan açıklamada “Politik görüşünüz ne olursa olsun, bu yılın ‘Parkta Shakespeare Oyunları’ ücretsiz etkinliği kapsamında Ceaser’ın suikastinin rahatsız edici şekilde sahnelenmesi, şirket değerlerimizle örtüşmemektedir” denildi.

Açıklamada “Tiyatronun sanatsal ve yaratıcı yorumları ölçülerin dışına çıktı. Bu sebeple kendilerini desteğimizi sonlandırma kararımız hakkında bilgilendirdik” denildi.

Delta Havayolları’nın açıklamasından kısa bir süre sonra 11 yıldır tiyatronun destekçisi olan Bank of America da desteğini çektiğini duyurdu.

Bank of America Basın Sözcüsü Susan Atran, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada “Halk tiyatrosu Julius Sezar oyununu tahrik edici ve rahatsızlık verici bir şekilde sahnelemeyi seçti. Bu karar bize daha önce bildirilseydi buna sponsor olmazdık. Bu yapıma verdiğimiz desteği çekiyoruz” dedi.

Başkan Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. da Twitter’da konuyla ilgili bir mesaj yayınladı ve “Acaba bu ‘sanatın’ ne kadarı vergi mükellefleri tarafından finanse ediliyor? Cidden soruyorum sanat ne zaman siyasi bir konuşmaya dönüştü?” dedi.

Oyunda Sezar’ın Trump şeklinde betimlenmesinin dışında başkanın eşi Melania’yı andıran bir karakter de var.

Oyun Halk tiyatrosunun “Parkta Shakespeare Oyunları” adlı ücretsiz etkinliği kapsamında hazırlandı. Oyunun ön gösterimleri 23 Mayıs’tan bu yana devam ediyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG