Erişilebilirlik

Trump: ‘Hükümet Çok Uzun Süre Kapalı Kalabilir’


Başkan Donald Trump, Kongre’den bir harcama tasarısının bu gece yarısına kadar geçmemesi ve bunun sonucunda hükümetin kısmen kapanması halinde bundan Demokratlar’ın sorumlu olacağını ve kapanmanın “çok uzun sürebileceğini” söyledi.

Trump, masasına gelecek bir harcama tasarısını onaylamak için, tasarıda Meksika sınırına duvar inşası için istediği 5 milyar dolarlık ek bütçe içermesini şart koşuyor. Trump daha geçen hafta, sınır güvenliği uğruna hükümeti kapatmaktan “gurur” duyacağını belirtmişti. Trump, “Sorumluluğu ben alacağım. (Hükümeti) Kapatan ben olacağım” demişti.

Ancak Trump, tasarının geçmesi için gereken sürenin dolmasına saatler kala, Noel ve yeni yıl tatilleri öncesinde yüz binlerce federal çalışanı tehdit eden çıkmazdan Demokratlar’ın sorumlu olacağı mesajını verdi. Federal kurumlara fon akışının devam edebilmesi için harcama tasarısının en geç bu gece yarısına kadar Kongre’den geçip Başkan Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

Trump, Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’dan, Temsilciler Meclisi’nden dün geçen ve duvar inşası için istediği bütçeyi içeren tasarının Senato’dan da geçebilmesi için Demoratlar’dan yeterli oy sayısını toplamasını istedi. Ancak 100 üyeli Senato’da 60 oy gerektiren tasarının geçmesine, Demokratlar’ın duvar bütçesine karşı olması nedeniyle pek ihtimal verilmiyor.

Trump Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “Senatör Mitch McConnell duvar ve sınır güvenliği için elinden gelen en sıkı şekilde savaşmalı. Demokrat oylara ihtiyacı olacak ama Temsilciler Meclisi’nde görüldüğü üzere iyi şeyler oluyor. Eğer yeterli sayıda Demokrat oy vermezse, o halde bu bir Demokrat (hükümet) kapanması olacak” diye yazdı.

Trump ayrıca McConnell’a, Senato’nun harcama tasarısını kabul etmesi için gereken oy sayısı kurallarını değiştirip, 60 oy kuralını 51’e çekmesi çağrısında bulundu.

Mitch McConnell
Mitch McConnell

McConnell daha önce kural değişikliğine karşı çıkmıştı.

Temsilciler Meclisi dün gece, Trump’ın Meksika sınırına inşa edilmesini istediği duvar için 5,7 milyar dolar bütçe içeren paketi 185’e karşı 217 oyla kabul etmişti. Paketin bugün Senato’da görüşülmesi öngörülüyor.

Senatörler hafta içinde hükümetin kapanmasını önleyecek kendi tasarılarını iki partinin de desteğiyle geçirmişti. Tasarı, sınır güvenliğine ayrılan mevcut düzey olan 1,3 milyar dolarlık bütçesi aynı seviyede tutuyor ancak duvar için ek para içermiyordu. Her iki tasarı da hükümetin fonlanmasını 8 Şubat’a kadar uzatıyor.

Beyaz Saray, hükümetin kapanması halinde Trump’ın Noel tatili için Florida’ya gidişini iptal edeceğini açıkladı.

Hükümetin fon akışının süresinin dolacağı bu gece yarısına kadar iki parti bir harcama tasarısı üzerinde anlaşamazsa, 800 binin üzerinde federal çalışan zorunlu izne ayrılacak ya da ücretsiz çalışmak durumunda kalacak.

Hükümetin kısmi kapanmasından etkilenecekler arasında 15 bakanlığın 9’u ve çok sayıda federal kurum yer alıyor. İç Güvenlik, Ulaştırma, İç, Tarım, Dışişleri ve Adalet Bakanlıkları’nın yanısıra ulusal parklar ve ormanlar buna dahil.

Aslında düne kadar Kongre’de gereken harcama tasarısının geçirilip krizin önleneceği yönünde bir hava vardı ancak Trump dün, muhafazakar destekçilerinden gelen yoğun baskıların ardından, duvar inşasına bütçe içermeyen bir tasarıyı onaylamayacağı çıkışında bulundu.

XS
SM
MD
LG