Erişilebilirlik

'İran'a Karşı Askeri Seçenek Hala Masada'


Donald Trump
Donald Trump

Körfez bölgesinde ABD ve İran arasındaki gerginlik devam ediyor. Tahran hükümeti her türlü saldırıya sert yanıt vereceği uyarısında bulunurken, Başkan Donald Trump İran’a daha fazla yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklama yapan Başkan Trump, “İran’a karşı ek yaptırımlar getiriyoruz” diye konuştu.

Trump ayrıca İran’a karşı askeri müdahalenin hala bir olasılık olduğuna dikkati çekti ve “Amerika İran’ın nükleer silah edinmesine izin vermeyecek” diye konuştu. İran liderlerine nükleer emellerinden vazgeçme çağrısında bulunan Trump, böyle olması durumunda “onlar zengin bir ülkeye sahip olacak, ben de onların en iyi dostları olacağım” diye konuştu.

Trump haftasonu Maryland eyaletinde bulunan Camp David’deki resmi başkanlık yazlığına gitti. Yarın (Pazar) dönmesi beklenen Trump Camp David’de İran kriziyle ilgili toplantılar da yapacağını söyledi.

Öte yandan İran, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Tahran Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi. Tahran hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ABD’ye ait insansız hava araçlarına üs sağlamasını eleştirdi.

Resmi İRNA haber ajansı, İran’ın toprak bütünlüğünü ihlal eden yabancı güçlerin üslenmesine olanak sağlanmasına hoşgörü göstermeyeceğini bildirdi.

RQ-4A Global Hawk
RQ-4A Global Hawk

ABD ise, RQ-4A Global Hawk tipi İHA’nın, Tahran’ın iddia ettiği gibi İran hava sahasında değil Hürmüz Boğazı’na ait uluslararası sular üzerinde vurulduğunu savunuyor. 100 milyon dolarlık İHA’nın kanat genişliği neredeyse bir Boeing 737 yolcu uçağı kadar büyük.

İHA’nın İran Devrim Muhafızları’nca vurulması, zaten bölgede gerginliğin arttığı günlerde iki ülkeyi çatışma aşamasına getirmişti. Olay aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti’nin ABD’ye askeri anlamda ilk saldırısı oldu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Avam Kamarası üyesi Andrew Murrison’ın, İran’a gerginliği düşürme çağrısında bulunmak üzere Tahran’a gittiğini açıkladı.

Amerika’nın geçen yıl İran’la 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan tek yanlı çekilmesi ve Tahran’a yeni yaptırımlar uygulamasının ardından bölgede gerginlik aşamalı olarak yükselmeye başlamıştı.

İran da bir süre önce anlaşma kurallarını ihlal ederek zenginleştirdiği uranyum miktarını dört kat arttırma kararı aldı. Tahran hükümeti, Avrupa’nın yaşanan anlaşmazlığa bir çözümle bulamaması durumunda 7 Temmuz’da zenginleştirdiği uranyumu askeri düzeye çıkarmakla tehdit ediyor.

XS
SM
MD
LG