Erişilebilirlik

Trump: Paris İklim Anlaşması Konusunda ‘Büyük Bir Karar’ Geliyor


Başkan Donald Trump, Paris İklim Anlaşması konusunda gelecek iki hafta içerisinde “büyük bir karar” alacağını açıkladı.

Trump, başkanlık görevine başlamasının 100’üncü günü vesilesiyle Pennsylvania eyaletinin Harrisburg kentinde düzenlenen etkinlikte “ABD! ABD! ABD!” diye bağıran binlerce destekçisine hitaben konuşma yaptı.

Konuşmasında şu ana kadarki icraatleri ve iklim anlaşmasından Meksika sınırına duvar projesine kadar birçok konuya değinen Trump, medyaya da yine sert eleştiriler yöneltti.

Trump’ın konuşmasının başında bir protestocu salonun dışına çıkarılırken, o esnada Trump, izleyicilerin tezahüratları altında, “Çıkarın onu buradan” şeklinde çıkıştı.

Beyaz Saray’daki ilk 100 gününde hayata geçirdiği icraatlerini listeleyen Trump, görevde bulunduğu sürenin “çok heyecan verici ve verimli” olduğunu söyledi. Trump, “kömür madencilerini tekrar iş başına döndürdüğünü, çelik ve alüminyum işçilerini koruduğunu ve istihdam öldüren düzenlemeleri kaldırdığını” kaydetti.

Başkan Trump, “Ardı ardına sözlerimizi yerine getiriyoruz ve samimiyetle söylemem gerekirse, insanlar da bundan gerçekten çok mutlu, neler olduğunu görüyorlar. Hayata geçirdiğimiz tarihi ilerlemeyi anlamak için, miras aldığımız vaziyet hakkında dürüstçe konuşmalıyız. Önceki yönetim bize bir enkaz bıraktı” diye konuştu.

Trump, Paris İklim Anlaşması konusunda da gelecek iki hafta içerisinde “büyük bir karar” alacağının sözünü verdi. Seçim kampanyası sırasında Trump, Paris Anlaşması’ndan çekilme ya da ABD’nin katılımını “yeniden müzakere” etme şeklinde tehditler ortaya atmıştı.

Başkan Trump’ın gündemindeki diğer bir konu da Meksika sınırına duvar inşası projesiydi. Bu projeye olan bağlılığını bir kez daha vurgulayan Trump, yönetiminin zaten yasadışı göçü önleme konusunda “daha önce görülmemiş boyutta kontrol tedbirleri” uyguladığını söyledi.

“Duvara ihtiyacımız var” diyen Trump’a, salondaki izleyiciler de, “O duvarı inşa et. O duvarı inşa et” şeklinde tempo tutarak destek verdi.

Göreve başlayışının 100’üncü günü dolayısıyla Washington Post gazetesi için de bir yazı kaleme alan Trump, yazısında “100 gün önce başkanlık yemini ettim ve bir söz verdim: Sadece siyasi gücü bir partiden diğerine transfer etmeyeceğiz, aynı zamanda bu gücü Washington’dan alıp halka geri vereceğiz. Geride kalan 100 günde bu sözü ve daha fazlasını yerine getirdik” ifadesini kullandı.

Trump ayrıca, Pennsylvania’daki bir kürek fabrikasında imzaladığı başkanlık kararnamesiyle, yönetimine ABD’nin taraf olduğu ticaret anlaşmalarını gözden geçirme talimatı verdi. Talimat, ABD’nin 164 ülkeli Dünya Ticaret Örgütü içerisindeki ticaret ortakları tarafından eşit muamele görüp görmediğini belirlemeyi amaçlıyor.

Trump-medya atışması

Öte yandan, Trump’ın konuşması sırasında Washington’da da Beyaz Saray Muhabirleri Derneği’nin geleneksel yıllık yemeği düzenlendi.

Trump, medyanın yayınlarına yönelik hoşnutsuzluğu nedeniyle yemeğe katılmama kararı alırken, 1981 yılında uğradığı suikast girişimi nedeniyle gelemeyen Ronald Reagan’dan sonra bu etkinliğe iştirak etmeyen ilk ABD başkanı oldu.

Pennsylvania’daki 100’üncü gün konuşmasında da medyayı eleştirmekten çekinmeyen Trump, Beyaz Saray Muhabirleri Derneği’nin yemeğine katılmamaktan duyduğu mutluluğu, “Şu anda 100 milin üzerinde bir mesafede uzakta bulunuyor olmaktan daha sevinç verici bir şey olamaz” sözleriyle dile getirdi.

Trump, “sahte haberler” ürettiklerini öne sürdüğü, New York Times, CNN, MSNBC gibi bazı medya kuruluşlarını isim vererek eleştirirken ve medya için “halkın düşmanı”, “büyük, dolgun bir başarısız notu hakediyor” gibi ifadeler kullanırken, salondakilerin de bu sözler sırasında medyayı yuhaladığı görüldü.

Washington’daki geleneksel yemekte konuşan Beyaz Saray Muhabirleri Derneği Başkanı, Reuters muhabiri Jeff Mason ise, Trump’a yanıt olarak özetle şu mesajları verdi:

“Basın özgürlüğü demokrasimizin temel yapısıdır. Gazetecilerin meşruiyetini bozmaya çalışarak buna zarar vermek sağlıklı bir cumhuriyete tehlike oluşturur. Önceki yemeklerde, yurtdışında basın özgürlüklerine yönelik tehditlerden haklı olarak söz etmiştik. Bu gece ise burada Amerika’da basın özgürlüklerine tehditler olduğunu kabul etmeliyiz. Uyanık olmalıyız. Dünya izliyor. Biz sahte haberler değiliz, başarısız haber kuruluşları değiliz ve Amerikan halkının düşmanı değiliz”

Gecede kürsüye çıkan komedyen Hasan Minhaj da, Trump’a, “Ülkemizin lideri burada değil. Çünkü Moskova’da yaşıyor. Çok uzun bir uçuş. Diğer kişi ise, sanırım Pennsylvania’da çünkü şaka kaldıramıyor” sözleriyle takıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG