Erişilebilirlik

Trump Soruşturmasında Büyük Jüri Toplantısı Ertelendi


Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2016 yılındaki seçim kampanyası sırasında yetişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels’la aralarında daha önce geçtiği iddia edilen ilişkiyle ilgili konuşmaması için sus payı ödediği ve ödemenin kampanya kaynaklarından usulsüz şekilde yapıldığı gerekçesiyle New York savcıları tarafından başlatılan soruşturma sürüyor.

Trump Soruşturmasında Büyük Jüri Toplantısı Ertelendi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Beklentiler bugün büyük jürinin iddianame konusunda karar alması yönündeydi ancak son anda jürinin bugün toplanmayacağı açıklandı.

ABD’de gündemin birinci sırasına yerleşen konu ilk olarak Donald Trump’ın kendisine ait sosyal medya hesabı Truth Social’dan hafta sonu yaptığı açıklamayla gündeme geldi.

Trump, sızan bilgilere göre soruşturma kapsamında kendisinin Salı günü gözaltına alınacağını iddia etti ve destekçilerinden durumu protesto etmesini istedi.

Doruşturmayla ilgili iddianameyse henüz kabul edilmiş değil. Beklentiler jürinin iddianame konusunda bugün karar vermesi yönündeydi ancak konuya ilişkin açıklama yapan bir yetkili jürinin bugün toplanmayacağını bir sonraki toplantının yarın olabileceğini ifade etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir mahkeme yetkilisi, normalde jüri toplantılarının Pazartesi ve Çarşamba günü yapıldığını ancak davanın mevcut durumu göz önünde bulundurularak jüri üyelerinden bugün evlerinde kalmalarının istendiğini söyledi.

Genel beklenti jürinin iddianamenin oluşturulmasıyla ilgili kararını bu hafta vermesi yönünde. Jüri iddianamenin yolunu açarsa mahkeme heyetinin de önümüzdeki hafta eski Başkan Donald Trump’la ilgili gözaltına alınması ve sorguya getirilmesi kararını alması bekleniyor. Şayet bu durum söz konusu olursa bu tarih boyunca ilk kez eski ya da görevdeki ABD başkanının gözaltına alındığı bir dava olarak kayda geçecek.

Protesto çağrısı henüz karşılık bulmadı

Manhattan’da soruşturmanın sürdüğü adliye binası önünde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. New York Polis Departmanı 35 bin polisin şehirde olası protestolara karşı görevlerinin başında olduğunu açıkladı.

Donald Trump’ın protesto çağrısı şu ana kadar karşılık bulmuş değil. Mahkeme binası önünde ve New York’ta Donald Trump’ın konutunun bulunduğu ünlü 5. Caddedeki Trump Tower binası önünde sadece 8-10 kişinin biraraya gelerek savcıyı protesto eden pankartlar açtıkları görüldü.

Ancak yetkililer olası bir gözaltı kararının çıkması halinde geniş çaplı protesto olabileceği ihtimalini de gözardı etmiyorlar. Dava dünya medyası tarafından da merakla takip ediliyor. Mahkeme binası önünde onlarca kamera, foto muhabiri ve gazeteci adeta nöbet tutuyor.

Trump hakkındaki tüm iddiaları reddediyor

Eski Başkan Donald Trump, daha önce Stormy Daniels isimli yetişkin filmleri yıldızı kişiyle bir ilişkisi olduğunu ve ona seçim kampanyası sırasında konuşmaması için 130 bin dolar sus payı ödemesi yaptığı iddialarını reddediyor.

Ancak Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, söz konusu ödemeyi kabul etmiş ve kendisinin aracı olduğunu söylemişti. Buna karşın Trump ve çevresindekiler Cohen’in bu konuda doğru söylemediğini ve kendi başına hareket ettiğini iddia ediyorlar.

Donald Trump’ın hafta sonu olası gözaltına alınma durumunda protesto gösterileri yapması çağrısı sonrasında hem soruşturmanın yürütüldüğü New York’ta hem de başkent Washington’da Kongre binası çevresinde güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

Reuters ve Ipsos araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankete göre ABD halkının yarısı söz konusu soruşturmanın siyasi amaçlar taşığını düşünüyor.

Ancak buna karşın halkın büyük bir kesimi Trump’ın Daniels’a konuşmaması karşılığında para ödediğine inandığını söylüyor.

Hafta başında yapılan görüşmede Trump’ın avukatı Robert Costello, jürinin olayın tanıklarından birini dinlediğini ve bu kişinin de Michael Cohen’in bu konuda kendi başına hareket ettiğini anlattığını söyledi. Ancak daha önce iki kez jürinin karşısına çıkan Cohen ödeme emrinin bizzat Donald Trump tarafından kendisine verildiğini söylemişti.

Cumhuriyetçi Parti’den çok sayıda isim de davaya bakan savcı Bragg’in Demokrat Partili olduğunu ve bu nedenle davanın siyasi bir motivasyonu olduğunu savunuyorlar.

Donald Trump hakkında bu dava dışında biri federal diğer Georgia eyaletinde olmak üzere seçim sonuçlarına müdahale suçlamasıyla iki ayrı ceza soruşturması daha bulunuyor.

Trump hakkında yürütülen bir başka soruşturma da başkanlığı sırasında Beyaz Saray’dan çıkarmaması gereken ve devlet sırları içeren belgeleri kendi konutuna götürmesi ve başkanlığı sonrasında bu belgeleri Ulusal Arşiv Dairesi’ne iade etmemesiyle ilgili.

Ayrıca bunlara ek olarak New York eyaletinde devam eden şirketlerine ait bir soruşturma ve 1990’lı yıllarda kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla bir kadın tarafından açılmış hakaret davası da bulunuyor.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

XS
SM
MD
LG