Erişilebilirlik

Trump'tan Washington Post'a Şaşırtan Övgü


Başkan Trump’ın, hakkında taraflı ve asılsız haber yapmakla suçladığı Washington Post gazetesinin, Trump’ı bağış toplama konusunda övmesi, Başkan Trump’ı şaşırttı.

Washington Post gazetesi, Cuma günü yayınlana makalesinde, Cumhuriyetçi Parti’nin kampanyalar için yüklü bağışlar yerine, küçük miktarlarda bağışlar toplayarak daha fazla bağış geliri elde ettiğini, bunun da Başkan Trump’ın destekçileri sayesinde olduğunu yazdı.

Trump, Washington Post ve diğer medya kuruluşlarını sürekli olarak kendisi hakkında asılsız ve yalan haber yapmakla suçluyor. Ancak son attığı Twitter mesajlarında, çıkan bu haberden memnun olduğunu dile getirdi.

Trump şu ifadeleri kullandı: ‘Washington Post’ta nihayet olumlu bir haber olmasına inanamıyorum. Trump destekçilerinin coşkularını kampanyalara katkıları üzerinden değerlendirmiş. Cumhuriyetçi Parti, Demokratlar’dan daha çok para topluyor ve çoğunluğu küçük miktarlar veren benim harika destekçilerimden. Onlar için çok çalışıyorum!’

Tarafsız olan Kampanya Finansmanı Enstitüsü’nün rakamlarını kaynak gösteren Washington Post, Cumhuriyetçi Parti’ye Eylül ayına kadar yapılan 68 milyon dolar bağışın yüzde 60’nın, 200 dolar ve altı yapılan bağışlardan toplandığını belirtti. Bu rakam, Demokrat Parti’nin aynı dönem içinde topladığı miktarın neredeyse iki katı. Bu durum, 2018’de yapılacak ara dönem seçimlerinde, Cumhuriyetçi Parti’ye Demokrat Parti karşısında önemli bir finansal avantaj sağlıyor.

Trump’ın Washington Post gazetesinin makalesinden duyduğu memnuniyet, gazete hakkında daha önce yaptığı yorumların zıttı bir biçiminde yorumunu aldı.

XS
SM
MD
LG