Erişilebilirlik

Trump Teksas’ı Ziyaret Ediyor


Trump eşi Melania'yla Air Force One uçağına binerek Teksas'a doğru yola çıktı

Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump, Harvey Fırtınası’ndan büyük zarar gören Teksas eyaletini ziyaret ediyor. Kasırganın neden olduğu şiddetli yağış ise hala etkisini sürdürüyor.

Trump ve First Lady’nin ilk durağı, Harvey’nin karaya ilk vurduğu nokta olan Corpus Christi kenti. Buradan Teksas eyaletinin başkenti olan Austin’e hareket edecek olan Trump, acil durum faaliyetlerinin yürütüldüğü merkezi ziyaret edecek ve yerel ve eyalet yetkililerinden, arama kurtarma çalışmalarına ilişkin bilgi alacak.

Trump’ın geniş kapsamlı sel felaketinin büyük maddi kayba yol açtığı Houston’a uğraması ise planlanmıyor. Bunun nedeni, Amerika’nın dördüncü büyük kenti olan Houston’da yürütülen kurtarma çalışmalarını aksatmamak.

Sel sularının binlerce konutu basması üzerine gerek hükümete bağlı ekipler gerekse gönüllüler kapı kapı dolaşarak şişme botlar, tekneler ve kayıklarla mahsur kalan insanları kurtarmak için harekete geçti. Kurtarma çalışmalarına katılan helikopterlerse çatılara çıkan Houston’lıları güvenli bölgelere ulaştırdı.

Başkan Trump, dün yaptığı açıklamada, on milyarlarca dolarlık maddi hasara uğrayan Teksas ve komşu eyalet Louisiana’ya her türlü mali yardımın yapılacağını, kurtarma operasyonlarının sürdürüleceği açıkladı.

“Biz tek bir aileyiz” diyen Trump, sözlerine, “İhtiyacınız olan ne varsa herşeyi vereceğiz, hem de ivedilikle” şeklinde devam etti. Yedi aydır başkanlık koltuğunda oturan Trump, başkanlığının ilk büyük doğal afetiyle karşı karşıya.

Trump ayrıca federal hükümetin “uzun ve zorlu iyileşme sürecinde” Teksaslılar’a yardım etme taahhüdü verdi.

Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner ise 8 binden fazla kent sakininin Kızılhaç’ın sığınaklarına ve diğer korunaklı noktalara sevkedildiğini belirtti. Yetkililere göre sığınaklara taşınanların sayısı 30 bini bulabilir.

Sahil Güvenlik Gücü Komutanı Tümgeneral Karl Schultz ise CNN Televizyonu’na yaptığı açıklamada, Houston’da 18 helikopterinin görev yaptığını, Ulusal Muhafız Birliği’ne ait helikopterlerle birlikte her an havada 12 helikopterin kurtarma operasyonlarını yürüttüğünü söyledi.

Tümgeneral Schultz, “Çatınıza çıkabilirseniz elinize havlu alıp sallayın. Çatınıza bir işaret bırakın ki helikopterler size görebilsin” dedi.

Resmi verilere göre fırtınada yaşamını yitirenlerin sayısı üç. Ancak üç kişinin daha Harvey’e bağlı olarak hayatını kaybettiği sanılıyor.

Houston Polis Teşkilatı Başkanı Art Acevedo ise yağmur durduktan, sular çekildikten ve arama çalışmaları başladıktan sonra ölü sayısının artmasından korkuyor.

Acevedo, “Kaç ceset bulacağımız konusunda son derece kaygılıyım” dedi.

Şiddetli yağış, Teksas ve doğusundaki komşu eyalet Louisiana’yı etkisi altında tutmaya devam ediyor. Şimdiye kadar metrekare başına 90 santimetre yağış alan bazı bölgelere metrekare başına 60 santimetre daha yağış düşmesi bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları, bu derece fazla miktarda yağışın ancak bin yılda bir görülebileceği yorumunda bulunuyor. Fırtınanın merkezinin Teksas kıyılarından Meksika Körfezi’ne taşması, sıcak deniz sularından enerji toplayan sistemin kıyılara dalga dalga yağış bırakmasına neden oldu.

Fırtınanın yarın yeniden ana karaya uzanması, ardından da kuzeye yükselerek gücünü kaybetmesi bekleniyor.

Teksas Valisi Greg Abbott, gazetecilere verdiği demeçte, Teksas Ulusal Muhafız gücünün tümü olan 15 bin üyeyi birden afetle mücadele çalışmalarına katılmaları için harekete geçirdiğini söyledi.

Abbott, Teksas eyaletinin Meksika Körfezi kıyıları boyunca uzanan yerleşim birimlerindeki yerel yöneticilerin “son derece cesur, insancıl ve kahramanca” adımlar attığını kaydetti ve bu kadar çok insanın kurtarılmasının olağanüstü bir başarı olduğunu söyledi.

Başkan Trump ise Teksas ve Louisiana eyaletlerinde 18 ilçeyi afet bölgesi ilan etti. Federal yasalar uyarınca bu ilçeler, federal yardım için başvuruda bulunabilecek. Texas Valisi Greg Abbott, eyalet yardımlarının ihtiyacı olanlara zamanında eriştirilebilmesi için acil durum kapsamına 54 ilçeyi daha aldı.

Başkan Trump, Teksas’ta, aralarında Federal Acil Durum Dairesi FEMA’ya bağlı olanlar dahil 8 bin federal yetkilinin görev başında olduğunu söyledi.

FEMA Başkanı Brock Long, dün düzenlediği basın toplantısında, dairenin birkaç yıl boyunca Texas’taki yeniden yapılanma çalışmalarının başında olacağını kaydetti.

Brock Long, “30 bin kişinin geçici olarak sığınaklara yerleştirileceğini tahmin ediyoruz. Durumu kontrol altına alacağız ve mağdurları emniyetli yerlere yerleştireceğiz. Bir sonraki adım, temel ihtiyaçların karşılanması olacak. Buna zaten başladık” şeklinde konuştu.

FEMA Başkanı Long ayrıca dairenin, Amerikan tarihinin en uzun süreçli konut rehabilitasyonu çalışmalarından birine hazırlandığını söyledi.

“İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine Duke ise “Rüzgarlar dinmiş olsa da henüz tehlikeyi atlatmadık. Harvey hala çok tehlikeli, tarihi bir fırtına” şeklinde konuştu.

Duke, Teksas’ın güneyindeki nehirlerin su seviyesinin bu haftanın sonuna kadar düşmeyeceği uyarısında da bulundu.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG