Erişilebilirlik

Trump Yönetimi'nde Bir İstifa Daha


Başkan Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Sebastian Gorka, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Gorka istifa mektubunda, Trump’ın Afganistan’a daha fazla birlik gönderme kararı sonrası yönetimin dış politikada gitmeye çalıştığı yönü beğenmediğini dile getirdi.

Mektupta Gorka ayrıca şunları yazdı: ‘Ne yazık ki, kendiniz dışında, ‘Amerika’yı Yeniden Güçlü Yapma’ fikrini en çok benimseyen ve bu politikaları savunan kişiler, içerden muhalefet edildiler, sistematik olarak görevlerinden alındılar ve son aylarda görmezden gelindiler. Bu durum, Afganistan’la ilgili kararı açıkladığınız konuşmanızı okuduğumda açıkça ortaya çıkıyor.’

Gorka, Trump’ın konuşmasından ‘radikal İslamcı terör’ ifadesinin çıkarılmış olduğunu ve böylece yürüttüğü siyasi kampanyanın en çok önemli bir parçasının kaybolduğunu belirtti.

Bazı kaynaklara göre, Sebastian Gorka istifa etmek yerine görevinden alındı.

AP haber ajansına konuşan bir kaynak ‘Gorka istifa etmedi ama artık Beyaz Saray’da çalışmıyor’ dedi.

Gorka, Trump yönetimine terörle mücadele danışmanı olarak katılmadan önce, muhafazakar web sitesi Breitbart’ın haber editörlerindendi.

Gorka mektubunu, Başkan Trump’a en iyi Beyaz Saray’ın dışında hizmet edebileceğini söyleyerek bitirdi.

Gorka, son dönemde Beyaz Saray kadrolarından ayrılan son kişi oldu. En son geçtiğimiz hafta Beyaz Saray baş stratejisti Steve Bannon Beyaz Saray’dan ayrılmıştı.


XS
SM
MD
LG