Erişilebilirlik

Trump’ın Kampanya Başkanı Gizlice Dinlendi İddiası


Başkan Trump’ın seçim kampanyasını iki ay boyunca yöneten Paul Manafort’un gizlice dinlendiği iddiaları basına yansıdı.

CNN’de yayınlanan bir habere göre Amerikan hükümetinden soruşturmacılar, bir dönem Başkan Donald Trump’ın kampanya menajerliğini yürüten Paul Manafort’u 2016’da çıkartılan gizli bir mahkeme kararıyla dinledi.

New York Times gazetesi de federal ajanların bu yaz başında Paul Manafort’un evine baskın düzenlediklerini aktardı. Ajanlar, hakkında suçlama yapılabileceğini Manafort’a ilettiler, ancak bu suçlamaların ne olacağına dair bilgi vermediler.

Manafort 2016 yazında Trump’ın seçim kampanyasını iki ay boyunca yönetmişti. Ancak eski Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç’le iş ilişkisinin su yüzüne çıkmasıyla istifaya zorlanmıştı.

CNN’e göre, Manafort’un dinlenmesine 2014 yılında, Ukrayna’daki iktidar partisine siyasi danışmanlık yapması hakkında FBI’ın yürüttüğü bir soruşturma sırasında başlandı. Dinlemelerin 2016 yılında delil yetersizliği nedeniyle kesildiği, ancak aynı yıl yeni bir kararla yeniden başlatıldığı ve 2017’nin ilk aylarına kadar sürdüğü belirtildi.

CNN’e göre Manafort’un yeniden dinlenmesi kararı, FBI’ın Trump’ın kampanyasının Rusya’yla bağlantısı olduğu iddialarına dair yürütülen soruşturmayla alakalıydı,.

Başkan Trump, bir önceki Barack Obama yönetimini Trump Tower’ı dinletmekle suçlamıştı. Manafort’un da Trump Tower’da kendisine ait bir konutu var. Dinlemenin burada yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor.

FBI ise Trump Tower’ın dinlendiği iddiasını reddetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG