Erişilebilirlik

Trump’ın Oğluyla Görüşen Rus Avukata Dava Açıldı


Başkan Donald Trump’ın oğlunun 2016 seçim kampanyası döneminde Demokrat aday Hillary Clinton hakkında karalayıcı bilgiye sahip olduğu düşüncesiyle görüştüğü Rus avukat, New York’ta bu konudan bağımsız olarak açılan sivil bir davada adaleti engellemekle suçlandı.

Federal savcılar hazırladıkları iddianamede, Natalya Veselnitskaya’yı Amerikan mahkemesini aldatmak için bir Rus hükümet yetkilisiyle birlikte çalıştığını belirtti.

Savcıların, Ruslar’a ait bir vergi iadesi dolandırıcılığına ilişkin sivil davada Veselnitskaya’nın üst düzey bir Rus savcıyla birlikte çalıştığını ve aldatıcı beyanlarda bulunduğunu kaydetti. Rus avukat hakkında adaleti engelleme suçlamasıyla dava açıldı.

İddianame, Rusya’nın Amerikan seçimlerine müdahalesiyle bağlantılı olmasa da New York’ta Trump Tower’daki çok tartışılan görüşmenin bir katılımcısı hakkında hazırlanan ilk iddianame olması bakımından önem taşıyor. Ayrıca bu davayla ilk kez Amerikalı savcılar, Veselnitskaya’yla Rus hükümeti arasında doğrudan bağlantı kurmuş oldu.

Veselnitskaya, 2016 yılının Haziran ayında Donald Trump Jr. ve Trump’ın damadı Jared Kushner’in olduğu toplantının kilit katılımcılarından biriydi. Toplantı öncesinde Trump Jr.’a, Rus yetkilinin Clinton hakkında zarar verici bilgi vereceğinin söylendiği ortaya çıkmıştı. Ancak Trump Jr. ve Kushner, toplantıda bu konunun gündeme gelmediğini, çoğunlukla Rusya’nın evlat edinme uygulamalarının konuşulduğunu söylemişti.

Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller de bu toplantıyı mercek altına almış, Trump kampanyasının Rusya’yla temaslarını araştırırken toplantının bazı katılımcılarını federal büyük jüri önünde ifade vermeye çağırmıştı.

Özel savcının sözcüsü Peter Carr, Mueller’ın ekibinin Veselnitskaya davasına müdahil olup olmadığı ya da bu konuyu New York’taki savcılara havale edip etmedikleri konusunda yorum yapmayı reddetti.

Rusya’da yaşayan 43 yaşındaki avukat Veselnitskaya da Amerikan haber ajansı AP’nin kendisine yönelttiği sorulara yanıt vermedi. Rus avukat daha önce, Trump ekibiyle görüştüğünde Rus yetkililer adına hareket ettiği iddiasını yalanlamış, “herhangi bir hükümet organından bağımsız” çalıştığını öne sürmüştü.

Kendisine yöneltilen suçlama, Veselnitskaya’nın uluslararası seyahatlerine kısıtlama getiriyor ve ABD’ye gelmesi halinde tutuklanmasını öngörüyor. Ancak Rusya’nın ABD’yle iade anlaşması bulunmuyor ve Rusya’da kalması halinde bir Amerikan mahkemesine çıkması pek mümkün gözükmüyor.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG