Erişilebilirlik

Trump’tan Comey’e: 'Gösteriş Budalası'


Amerika Başkanı Donald Trump görevden aldığı Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) eski başkanı James Comey’e sert sözlerle yüklendi. Trump, Comey için “gösteriş budalası” dedi ve tribünlere oynadığını iddia etti.

Trump, NBC-TV’ye verdiği mülakatta Adalet Bakanlığı yetkililerinin tavsiyesi olmasaydı bile Comey’i kovacağını kaydetti.

Kısmen basın-yayın organlarına dağıtılan söyleşide Trump, “O bir gösteriş meraklısı, tribünlere oynuyor. FBI karışıklık içinde” dedi.

Trump, “Comey’i kovacaktım, tavsiyelere bakmadan kovacaktım” dedi.

Comey’i görevden almanın FBI’a Rusya soruşturmasıyla ilgili bir mesaj olmadığını söyleyen Trump, “Benim, kampanyam ve Ruslar arasında bir anlaşma yok” ifadelerini kullandı.

Trump, Comey’e FBI’ın soruşturmayı düşürmesi için hiç baskı yapmadığını da kaydetti. Başkan, seçimle ilgili sorun olup olmadığını öğrenmeye çalıştığını da kaydetti.

Senato Soruşturması Devam Ediyor

Senato İstihbarat Komisyonu’nun Demokrat üyesi Mark Warner Comey’nin hatalar yaptığını ama Trump’ın yorumlarından rencide olduğunu söyledi.

Senato İstihbarat Komisyonu’nun liderleri Cumhuriyetçi Richard Burr ile Demokrat Mark Warner Adalet Bakanı yardımcısı Rod Rosenstein ile görüşmeleri sonrasında yaptıkları açıklamada, Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesiyle ilgili olarak soruşturmalarının devam edeceğini belirttiler.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG