Erişilebilirlik

Trump’tan NY Times’ın İran Haberine Yalanlama 


New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta üst düzey ulusal güvenlik danışmanlarıyla katıldığı toplantıda, İran’ın ABD güçlerine saldırması durumunda Ortadoğu’ya 120 bin Amerikan askerinin gönderilmesi planının gündeme geldiğini yazmıştı. Trump New York Times’ın haberini yalanladı.

New York Times gazetesinin İran haberinin odağında geçen Perşembe günü yapılan ve CIA Başkanı Gina Haspel dahil Trump yönetiminin ulusal güvenlik ekibinin katıldığı toplantı vardı. Gazetenin haberine göre söz konusu toplantıda ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, İran konusunda bir dizi seçenek sundu. New York Times’ın haberine göre güncellenmiş askeri plan hazırlanması talimatını, İran’a karşı şahin duruşuyla bilinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton verdi.

“Umarım böyle bir planlama yapmak zorunda kalmayız”

New York Times gazetesinin İran haberi, ABD Başkanı Donald Trump’a soruldu. Beyaz Saray’dan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump gazetenin, İran’ın ABD güçlerine saldırması halinde Ortadoğu’ya 120 bin asker gönderilmesini öngören askeri planın görüşüldüğü haberini yalanladı. Trump “Bence bu yalan haber, tamam mı? Böyle bir şey yapar mıyım? Tabii ki. Ama bunun için bir planlama yapmadık. Umarım böyle bir plan yapmak zorunda da kalmayız. Eğer böyle bir şey yaparsak, bahsedilenden daha fazla asker göndeririz” ifadelerini kullandı.

New York Times, değerlendirildiğini öne sürdüğü plan kapsamındaki asker sayısı olan 120 binin, Amerika’nın 2003 yılında Irak’ı işgali sırasında bölgede bulundurduğu asker sayısına yakın olduğuna da dikkat çekmişti.

Gazete, Trump yönetimi içinde İran’ın nükleer güç politikası ve Ortadoğu’daki diğer planlarına ilişkin gerginliklerin tırmandığı bu dönemde Tahran’a nasıl yanıt verileceği konusunda görüş ayrılıkları yaşandığını yazmıştı. Gazetenin haberine göre, Trump yönetimi içinde bir grup askeri seçenek, diğer grup da mevcut gerginlikleri diplomatik yollardan giderme taraftarı.

XS
SM
MD
LG