Erişilebilirlik

Türk birliklerinin Suriye'nin kuzeyinde bir Rus askerini öldürdüğü iddia edildi


Associated Press haber ajansı Suriye Gözlemevi'ne dayandırdığı haberinde Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki topçu atışının bir Rus askerinin hayatını kaybetmesine, dört Rus askerinin de yaralanmasına neden olduğunu bildirdi.

AP bugünkü bombardımanın ABD'nin desteklediği Kürt savaşçılar ve Türk birliklerinin Suriye'nin kuzeyindeki dün girdiği çatışmalarda Kürt tarafında kayıplar yaşanmasının ardından geldiğini belirtti.

Rus ordusu, Suriye hükümeti ya da Türk yetkililerden henüz konuyla ilgili yorum yapılmadı.

Merkezi İngiltere'de bulunan muhalif izleme örgütü Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk birliklerinin Herbel ve Halep vilayetindeki Um Hoş köylerini birbirine bağlayan yola düzenlediği bombardımanda bir Rus askerinin öldüğünü, dördünün ise yaralandığını bildirdi.

Suriye'nin yarı özerk Kürt bölgesindeki Hawar haber ajansı da bir Rus aracının vurulduğunu, can kaybının olduğunu belirtti ancak tam sayı vermedi. Bir diğer Kürt haber ajansı North ise, bir Rus askerinin öldüğünü üçünün yaralandığını bildirdi.

Türkiye Savunma Bakanlığı ise 12 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Twitter'dan yapılan açıklamada, "Dün terör örgütü PKK/YPG tarafından Fırat Kalkanı bölgesindeki Cibrin Üs bölgesi ile Öncüpınar polis yerleşkesine yapılan saldırının ardından terör örgütünün sözde 2 yöneticisinin de olduğu 7 terörist etkisiz hale getirilmişti. Devam eden meşru müdafaa atışları sonucunda etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 12'ye yükseldi" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık ayrıca PKK/YPG tarafından Cibrin üssüne ve Öncüpınar polis yerleşkesine Pazar günü eş zamanlı havan tacizi yapıldığını, olayda can kaybı ya da zayiat olmadığını belirtti.

Açıklamada, "Terör örgütü PKK/YPG tarafından Fırat Kalkanı bölgesindeki Cibrin Üs bölgesi ile Öncüpınar polis yerleşkesine eş zamanlı olarak havan/ÇNRA tacizi gerçekleştirilmiştir. Tacizde asker ve polislerimiz ile üs bölgelerinde hasar zayiat yoktur. Saldırının gerçekleştirildiği yerler belirlenerek derhal Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından güçlü şekilde vurulmaya başlanmıştır. İlk belirlemelere göre aralarında terör örgütünün sözde 2 yöneticisinin de olduğu 7 terörist etkisiz hâle getirilmiş, sözde bir karargah imha edilmiştir. Teröristlerin saldırı girişimlerini hiçbir zaman karşılıksız bırakmayan Mehmetçik teröristlere ait bir çok hedefi etkili şekilde vurmaya devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

İnsan Hakları Gözlemevi, Cumartesi geç saatlerde bir Türk insansız hava aracıyla yapılan saldırının üç YPG militanının ölümüne neden olduğunu, ertesi gün de yine bombardımanda iki YPG militanının yaralandığını bildirdi.

Kürtler liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri sözcüsü Siamand Ali, AP'ye yaptığı açıklamada Türk birliklerin Türkiye'de geçen ay yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Suriye'nin kuzeyinde Kürtler'in elindeki bölgelere saldırılarını arttırdığını belirtti. Ali, bugün yapıldığı iddia edilen saldırıyla ilgiliyse yorum yapmadı.

Rusya, Suriye'deki savaşa 2015 yılında, Suriye'nin silahlı muhalefetine hava saldırısı başlatarak katıldı ve Suriye hükümet güçlerinin ülkenin genelinde kontrolu sağlamasına yardımcı oldu.

Suriye'de 12 yıldır devam eden çatışma neredeyse yarım milyon kişinin ölümüne ve ülkenin savaştan önceki 23 milyon nüfusunun yarısının yerlerinden olmasına yol açtı.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG