Erişilebilirlik

Türkiye’de Çocuğuyla Birlikte Cezaevinde Olan Alman Gazeteci Hakim Karşısında


Türkiye asıllı Alman vatandaşı gazeteci Meşale Tolu, çıkarıldığı mahkemede terör bağlantılı suçlamaları reddetti.

Tolu, terör propagandası yapmak ve Marxist-Leninist Komünist Partisi üyesi olmakla suçlanıyor.

33 yaşındaki Tolu, diğer 18 kişiyle birlikte hakim karşısına çıktı. Tolu Türkiye’de tutuklanan Alman ya da Türkiye kökenli Alman vatandaşlarının ilki. Berlin, bu kişileri ‘siyasi tutuklular’ olarak nitelendiriyor.

Türkiye’de darbe girişmi sonrası aralarında yabancıların da olduğu birçok gazeteci cezaevinde.

Tolu ve diğer Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanması Berlin-Ankara arasında gerilime neden olmuş durumda.

Tolu’nun avukatı Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada, müvekkilinin yasadışı grubun üyelerinin cenazelerine katılmasının kanıt olarak gösterildiğini belirtti.

Tolu, davasının Türkiye’deki basına saldırı olduğunu söyledi ve 3 yaşındaki çocuğu için sempati gösterilmesini istedi. Tolu, çocuğunun 5 aydır kendisiyle birlikte cezaevinde olduğunu vurguladı.

Mayıs ayındaki tutuklanmasından önce Etkin Haber Ajansı (ETHA) için çeviri ve muhabirlik yapıyordu.

Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Bild gazetesine yaptığı açıklamada Almanya’nın Tolu’nun davasını yakından takip ettiğini kaydetti.

Gabriel, “Hukukun üstünlüğü temelinde adil bir dava istiyoruz, en önemlisi hızlı olmalı ki Tolu en kısa sürede serbest kalsın ve Almanya’ya dönsün” dedi.

Gabriel, Tolu’nun davasının kendisine kişisel olarak dokunduğunu çünkü çocuğunun da doğrudan bundan etkilendiğini söyledi.

Gabriel, Alman hükümetinin Tolu’nun arkasında durmaya devam edeceğini de kaydetti.

Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Adebahr da Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman büyükelçiliği hukuk biriminin dava sırasında mahkeme salonunda olduğunu kaydetti.

Adebahr, Tolu’nun Alman büyükelçilik yetkilileri tarafından pazartesi günü ziyaret edildiğini ve iyi olduğunun belirlendiğini söyledi.

Bir diğer Alman gazeteci Deniz Yücel de 14 Şubat’ta terör propagandası yapmak, casusluk ve nefret yaymak suçlamasından tutuklanmıştı. Die Welt muhabiri Yücel, suçlamaları reddediyor.

Salı günü de Wall Street Journal muhabiri Ayla Albayrak bir makalesinde terör propagandası nedeniyle gıyabında 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. New York’ta bulunan Albayrak suçlamaları reddediyor ve itiraz edeceğini kaydediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG