Erişilebilirlik

Türkiye’den Almanya’ya Sert Tepki


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya’nın Türkiye’ye silah satışı yasağını eleştirdi. Çelik, kararın Ankara’nın terörle mücadelesini zaafa uğratacağını ve Avrupa’nın güvenliğinde de zaaf ortaya çıkaracağını söyledi.

Resmi ziyaret kapsamında İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Çelik, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Türkiye’ye büyük silahların satışının askıya alındığı açıklamasına yanıt verdi.

Bakan Çelik, “Türkiye ne için kullanıyor bu silahları? Terörle mücadele için, DEAŞ ve PKK ile mücadele için kullanıyor. Bu cümlelerin dolaylı olarak gittiği yer, Türkiye'nin terörle mücadelesini zaafa uğratmaktır. Bu Türkiye'ye zarar vermez. Türkiye şimdiye kadar bu coğrafyada deneyimli bir devlet olarak güvenliğini her şart altında sağlar ama artık DEAŞ, PKK gibi örgütler Avrupa başkentlerinde de dolaşıyor” dedi.

Çelik, “Bakın şu unutulmasın: Bizim burada verdiğimiz etkili mücadeleyle Türkiye bir devlet olarak kendi sınırlarını koruyor ama aynı zamanda da Avrupa'nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor. Dolayısıyla Türkiye'nin terörle mücadelesinde bir zaaf ortaya çıkarmak demek, Almanya'nın ve Avrupa'nın da güvenliğinde bir zaaf ortaya çıkarmak demektir” diye konuştu.

Türkiye’den Almanya’ya Sert Tepki
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

Gabriel’in sözlerine bir tepki de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu Ankara’da yaptığı açıklamada, “Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Bu anlamda yerli ve milli üretimi artırıyoruz her alanda. Kendi savaş uçağımızı, helikopterimizi üretiyoruz. Türkiye hiçbir zaman çaresiz değildir” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel dün, Türkiye’de insan haklarının durumunun kötüleşmesi ve iki NATO müttefiki Türkiye ve Almanya arasında giderek artan gerginlik nedeniyle Türkiye'ye silah ihracatı başvurularının birçoğunun bekletildiğini açıklamıştı.

Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel de Alman televizyonu NDR’a yaptığı açıklamada, IŞİD’e karşı savaşta kilit bir müttefik olarak nitelendirdiği Türkiye’ye silah ihracatına toptan yasak getirilmesine karşı olduğunu söyledi.

Merkel, Almanya’nın, Türkiye’den silah satışı başvurularını ayrı ayrı değerlendireceğini belirtti.

Angela Merkel, Türkiye’ye giden Almanlar için seyahat uyarısı yayınlamak bir neden görmediğini de ifade etti ancak Berlin’in tüm seçenekleri masada tutmaya devam edeceğini kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG