Erişilebilirlik

Türkiye Hava Sahasını Süleymaniye Uçuşlarına Kapattı


Türkiye hava sahasını 3 Nisan’dan itibaren Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapattığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, karara gerekçe olarak Süleymaniye’de PKK’nın faaliyetlerinin yoğunlaşması gösterildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, “Süleymaniye’de PKK terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya göre karar ilk aşamada 3 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak ve karar gelişmeler doğrultusunda daha sonra gözden geçirilecek.

Irak’taki helikopter kazasından iki hafta sonrasına rastladı

Türkiye’nin hava sahasını Süleymaniye uçuşlarına kapatma kararı, Irak’ın kuzeyinde iki helikopterin düşmesinden iki hafta sonraya rastladı.

Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri, Süleymaniye’ye giderken kötü hava koşulları sebebiyle düştüğü belirtilen helikopterde dokuz savaşçısının öldüğünü belirtmişti.

Suriye Demokratik Güçleri helikopter kazasında ölenlerin, IŞİD’le mücadelede “tecrübe paylaşımı” kapsamında Irak’ta bulunduğunu söylemişti.

Olay PKK’nın elinde helikopter bulunduğuna ilişkin iddiaları körüklemiş, bu durum Türk yetkililerin de tepkisine yol açmıştı.

Türkiye, Suriye Demokratik Güçleri’nin omurgasını oluşturan YPG’yi, ABD ve AB’nin terör örgütü listesinde olan PKK’nın Suriye kolu ve terör örgütü olarak görüyor. ABD ise PKK ve SDG arasında ayrım yapıyor.

Helikopter kazası KDP-KYB rekabetini de körükledi

Helikopter kazası Irak’ta iki Kürt parti arasındaki rekabeti de körükledi.

Türkiye ile büyük ölçüde iyi ilişkilere sahip olan Kürt Demokratik Partisi (KDP) yetkilileri kazadan sonra yaptıkları açıklamada, helikopterlerin, kalesi Süleymaniye olan Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) tarafından satın alındığını iddia etmişti.

KDP yetkilileri, helikopterlerin bölgesel yönetimin izni olmadan bölgede uçtuğunu ileri sürmüştü.

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG