Erişilebilirlik

TİP İzmir’de Milletvekili Adaylarını Tanıttı


İZMİR - 14 Mayıs seçimlerine Emek ve Demokrasi İttifakı çatısı altında girecek olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) seçmenden kendi ismi ve logosuyla oy isteyeceği İzmir 2. Bölge’deki milletvekili adaylarını kamuoyuna tanıttı.

Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda yapılan aday tanıtım toplantısına katılım yoğun ve toplantıda coşku yüksekti.

Eski ve tecrübeli sosyalistlerin yanı sıra gençlerin de büyük ilgi gösterdiği toplantıya katılanlar bin 100 kişilik salona sığmadı. Dışarıdaki kalabalık 2 saate yakın süren toplantıyı salon dışında kurulan barkovizyondan izledi.

Tek tek sahneye çağrılan TİP’in milletvekili adayları katılımcıları selamladı. Seçimlerde 1. sıradan aday olan gazeteci İrfan Değirmenci yaptığı konuşmada emek hareketinden kadın hakları aktivistlerine, tarım üreticisinden LGBTİ+ hakları savunucularına geniş bir yelpazeden oluşan adayları tanıttı.

TİP İzmir’de Milletvekili Adaylarını Tanıttı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:49 0:00

Coşkulu kalabalık salona sığmadı

Toplantıda yapılan konuşmalar, işitme engelliler için işaret diline de çevrildi.

“Sülale devrini bitireceğiz”, “Patates soğan, güle güle Erdoğan”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” gibi sloganların atıldığı toplantıda, LGBTİ+’ları temsil eden gökkuşağı bayrağı da açıldı.

Törendeki kalabalık ve coşku bazı gözlemcilere 1996 yılında kurulan ve “Aşkın ve Devrimin Partisi” olarak tanınan Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nin (ÖDP) kuruluş döneminde esen rüzgarı hatırlattı.

Şarkıcı Sezen Aksu’nun seslendirdiği TİP’in seçim şarkısı “Karşıyım” toplantıyı izlemeye gelenleri coştursa da, TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın gündeminde seçimlere niçin Yeşil Sol Parti listesinden değil de TİP olarak girdikleri tartışması vardı.

TİP İzmir’den milletvekili çıkarabilecek mi?

İzmir 2. Bölge, TİP’in milletvekili çıkarılması açısından en umutlu olduğu seçim bölgeleri arasında.

24 Haziran 2018’deki milletvekili seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) toplam 14 milletvekilinin seçildiği İzmir 2. Bölge’de geçerli sayılan 1 milyon 485 bin oyun yaklaşık 155 binini (yüzde 10,4) alarak bir milletvekili çıkarmıştı.

14 Mayıs’taki seçimlerde TİP’in bu bölgede kendi ismiyle seçimlere katılması, hem TİP’in milletvekili çıkartamaması hem de HDP’nin mevcut milletvekilliğini kaybetmesi ihtimalini gündeme getirdi.

Genel Başkan Erkan Baş böylesi bir durumun ortaya çıkmasından endişe edenleri ikna etmeye çalıştı.

“Emek ve Özgürlük İttifakı’nda bir çatlak yaratmaya, bileşenlerini sanki birbirleriyle rakipmiş gibi göstermeye dair çokça çaba harcandı” diyen Baş “Biz sadece TİP olarak değil bütün emek ve özgürlük güçleri hep beraber ilçe ilçe, mahalle mahalle, il il çalıştık ve halkın en güçlü biçimde mecliste temsil edilmesinin yol ve yöntemlerini aradık.” diye konuştu.

Erkan Baş’tan HDP’ye teşekkür

Erkan Baş Emek ve Özgürlük İttifakı’nın masa başında değil sokaklarda, meydanlarda, mücadele alanlarında kurulduğunu söyledi ve “Emek ve Özgürlük İttifakı bu ülkenin geleceğini kuracak” diye konuştu.

Baş, “Çeşitli kışkırtıcı girişimlere karşı büyük bir sorumlulukla Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tarihsel öneminin farkında olarak bu süreci hepimiz için en iyi biçimde sonuca ulaştıran tüm yoldaşlarıma ama elbette ki başta HDP olmak üzere tüm ittifak güçlerimize de yürekten sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

TİP Genel Başkanı, partisine gönül verenleri TİP’in aday göstermediği İzmir 1’inci Bölge’de Yeşil Sol Parti’ye oy vermeye çağırarak ittifakın çıkarlarının bunu gerektirdiğini savundu.

Toplantıdaki diğer konuşmacıların Emek ve Özgürlük İttifakı’na değinmeden sadece TİP’e vurgu yapması ve törene Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan aralarında HDP’nin de olduğu diğer partilerin sadece birer temsili ile katılması dikkat çekti.

İzmir 1. Bölge’de 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde HDP geçerli sayılan 1 milyon 400 bin oyun yaklaşık 175 binini alarak (Yüzde 12,4) bir milletvekili çıkarmıştı.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG