Erişilebilirlik

Türkiye İsrailli Üst Düzey Diplomatları Sınırdışı Ediyor


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Filistin devletinin bağımsızlığının tanınması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda lobi yapacaklarını söyledi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Filistin devletinin bağımsızlığının tanınması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda lobi yapacaklarını söyledi

Ankara, tüm üst düzey İsrailli diplomatların Çarşamba gününe kadar Türkiye’den ayrılmasını istedi.

Birleşmiş Milletler’in Mavi Marmara raporunun geçen hafta açıklanmasının ardından Türkiye, İsrail büyükelçisini de sınırdışı etmişti. Türkiye 2010 yılında abluka altındaki Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında dokuz Türk’ü öldüren İsrail’den resmi özür ve tazminat bekliyor. İsrail ise bu talepleri reddediyor.

Öte yandan gerek Türkiye, gerekse İsrail, havayoluyla birbirlerinin ülkelerini ziyaret eden turistlere havaalanlarında zorlu anlar yaşatıyor. İsrailli yolcular İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındıklarını ve sorgulandıklarını söylerken, Telaviv’de bulunan Ben Gurion havaalanındaki Türk yolcular da benzer muameleyi İsrailli yetkililerden gördüklerini kaydediyor. Bazı yolcular iç çamaşırlarına kadar arandıklarını, pasaportlarına geçici süreliğine el konulduğunu kaydediyor.

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Pazartesi günü Ankara’da Filistinli yetkili Nebil Şaat’la biraraya geldi. Davutoğlu Filistin devletinin bağımsızlığının tanınması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda lobi yapacaklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler’in hazırladığı Palmer raporu, İsrail askerlerinin Mavi Marmara baskını sırasında aşırı ve gereksiz güç kullandığını kaydetmekle birlikte, İsrail’in gemide Filistinli militanlara silah taşınabileceği yönündeki kaygılarını haklı buldu. Rapor, Gazze filosunu düzenleyenlerin Mavi Marmara’daki ölümlerden aynı derecede sorumlu olduğunu da savunuyor.

STÜDYO VOA

Gizli Servis Direktörü istifa etti – 23 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG