Erişilebilirlik

Türkiye’de 12 Aylık Cari Açık Son 10 Yılın Zirvesinde


Türkiye'de cari açık Şubat ayında beklentileri aşarak 8,78 milyar dolar oldu. Şubat ayında 12 aylık cari açık da 55,4 milyar dolarla son 10 yılın zirvesine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, Şubat 2023'te cari işlemler hesabı 8 milyar 783 milyon dolar açık verdi.

Ocak ayında 9,85 milyar dolar olarak açıklanan cari açık ise 10,02 milyar dolara revize edildi. Böylece bu rakam Türkiye tarihindeki en yüksek cari açık oldu.

Şubat ayında Türkiye'de dış ticaret açığı bir önceki yıla göre yüzde 51,4 artışla 12,1 milyar dolar olmuştu.

Şubat'ta altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 834 milyon dolar fazla verdi.

TCMB verilerine göre ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 10,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 2,3 milyar dolar olurken bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 1,65 milyar dolar oldu. Ayrıca bu ay resmi rezervlerde 4,7 milyar dolar net düşüş oldu.

Cari açık nedir?

Cari açık, bir ülkenin ithal ettiği malların ihraç ettiği mallardan fazla olma durumu.

Bir ülkenin ithal ettiği mallara ve hizmetlere ödediği miktar, ihraç ettiği mallar ve hizmetlere ödediği miktarı aşıyor ise cari açık oluşuyor. Cari açık ülkenin dış işlemlerinin hesaplanmasında önem taşıyor. Aynı zamanda ödemeler bilançosu dengesinin de önemli bir unsuru.

İşsizlik yeniden çift hane

Diğer yandan bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat 2023 işgücü istatistiklerini yayınladı.

TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre, 15 ve daha yukarı yaş grubunda işsiz sayısı 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre 65 bin artarak 3 milyon 514 bin oldu. İşsizlik oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti.

Ocak'ta tek haneye düşen işsizlik yeniden çift hane olarak izlenirken, geniş tanımlı işsizlik 2021 yılından beri en yüksek seviyesine çıkarak yüzde 23,4 oldu. TÜİK deprem etkilerinin verilere yansıtılmadığını duyurdu.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG