Erişilebilirlik

Yeni Hükümeti Kurma Hazırlıkları Başlıyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AKP Genel Merkezi'ndeki ofisinde

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin üçüncü genel seçim galibiyetinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bakanlar kurulu ve anayasa çalışmalarına başlaması bekleniyor.

Başbakan Erdoğan’ın yeni kabinesinde, kilit bakanların yerlerini koruması bekleniyor. Erdoğan’ın yeni hükümeti kurmak üzere bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e 60’ıncı hükümetin istifasını sunacağı bildiriliyor.

Yeni anayasa konusundaysa, Meclis’te üçte iki çoğunluk alamayan Başbakan’ın, diğer­ partilerle uzlaşma arayışına girmesi gerekecek. Erdoğan seçimleri kazanmasının ardından yaptığı zafer konuşmasında yeni anayasanın tüm kesimleri temsil edeceğini söylemişti

Milletvekili sayısı bir önceki döneme göre azalan Adalet ve Kalkınma Partisi, bu dönem Meclis’te 326 milletvekiliyle temsil edilecek. Yeni Meclis’teki en büyük çıkışı ise, Barış ve Demokrasi Partisi’nin destek verdiği bağımsız milletvekilleri yaptı. Geçen dönem 20 milletvekiliyle Meclis’e gelen bağımsızlar bu dönem 36 sandalye kazandı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İngiltere Başbakanı David Cameron, ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun seçim başarısı nedeniyle Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak kutladıkları bildirildi.

ABD: 'Yeni Hükümetle Çalışmak İstiyoruz'

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner da dünkü basın brifinginde başarılı bir seçimden dolayı Türk halkını tebrik etti, Amerika’nın Türkiye’yle ortak ilişkilerini devam ettirerek ikili ve çok yönlü konularda yeni Türk hükümetiyle işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Toner, Amerika’nın Türkiye’yle kuvvetli ikili ilişkilere sahip olduğunu ve güçlü bir ortak ve NATO müttefiki olan Türkiye ile birlikte çalışmaya kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG