Erişilebilirlik

Türkiye’den BM’ye Mektup


İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Matthew Rycroft

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Matthew Rycroft, Türk Hükümeti’nden, Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili bir mektup aldığını açıkladı. Rycroft'a göre mektup, Birleşmiş Milletler’e yönelik herhangi bir toplantı ya da eyleme geçme çağrısında bulunmuyor, sadece veriler içeriyor

İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Matthew Rycroft, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Rus uçağının düşürülmesi olayıyla ilgili olarak toplanmasına ilişkin herhangi bir çağrı olmadığını belirtti.Rycroft, taraflara, tansiyonu düşürme ve verecekleri tepkilerde ölçülü olma çağrısı yaptı.

Öte yandan Rycroft, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Vitali Çurkin’in bu sabah olağandışı bir şekilde konseye geldiğini, uçağın düşürülmesi konusunu gündeme getirip getirmeyeceğinin sorulması üzerine ‘belki’ dediğini söyledi.

Matthew Rycroft, Çurkin’in, Güvenlik Konseyi’ne bu sabah Güney Sudan konusunun ele alındığı kapalı bir toplantı gerçekleştirirken geldiğini, bu durumun olağandışı olduğunu, çünkü Çurkin’in Afrika’ya ilişkin konuların ele alındığı toplantılara nadiren katıldığını belirtti. Rycroft ayrıca Çurkin’in Afrika sorumlusu yardımcısının da yanında olduğunu, her iki Rus yetkilinin de Konsey’e birlikte gelmesinin sürpriz olarak algılandığını kaydetti.

Türkiye’den BM’ye Mektup
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00

XS
SM
MD
LG