Erişilebilirlik

Türkiye’nin Desteklediği Sarrac Hükümeti Sirte’ye İlerliyor


Türkiye’nin Desteklediği Sarrac Hükümeti Sirte’ye İlerliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Libya’da uluslararası toplum tarafından tanınan ve Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı güçler Sirte’ye yaklaştı. Sirte, ülkedeki önemli petrol bölgelerinin kapısı olarak niteleniyor.

Fayez El Sarrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti, Sirte’yi Hafter güçlerinden geri alacağını belirtiyor.

200 araçlık askeri bir konvoyun Sirte yakınlarındaki Tawergha’ya ilerlediği belirtiliyor.

Ulusal Mutabakat Hükümeti, son dönemde Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu güçlerinden ülkenin kuzeybatısında önemli oranda toprak parçasını geri aldı. Son gelişmelerle birlikte Hafter’in 14 aydır devam eden Trablus’u alma çabası sona erdi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti, Sirte ve Jufra’da Hafter'in güçlerine ait hava üssünü geri alacağını belirtiyor.

Fakat Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’yla birlikte Libya Ulusal Ordusu'nu destekleyen Mısır Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Türk askerlerinin Sirte’yi almaya çalışması durumunda Libya’ya asker göndereceği tehdidinde bulunmuştu.

Amerika, Rusya’nın Jufra’ya Suriye üzerinden savaş uçağı gönderdiğini belirtiyor. Moskova ve Libya Ulusal Ordusu ise bunu reddediyor.

Libya konusu Türkiye ve Fransa arasında da bir süre önce gerilime neden olmuştu.

Fansa, Libya açıklarında Türk savaş gemisinin tehlikeli biçimde kendi savaş gemisine uyarıda bulunduğunu belirtmiş ve konuyu NATO’ya taşımıştı.

Cumartesi günü de Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Guiseppe Conte de, Brüksel'de Libya konusunu görüşerek, ülkede çatışmaların durması ve yabancı ülkelerin de BM silah ambargosu kararına uymaları çağrısı yapmıştı.

Merkel, Macron ve Conte, Türkiye ismini vermeden, "Silah ambargosuna uymayan dış güçlere yaptırım konusunu ele almaktan çekinmeyeceklerini, bunun için AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell'in getireceği öneriyi beklediklerini" bildirmişlerdi.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

Türkiye seçim sonrası ekonomisi nasıl seyredecek? - 2 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG