Erişilebilirlik

Ukrayna Birliklerine Çekilme Emri


Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Rusya’yı ülkesine karşı açık saldırganlıkla suçlarken Ukrayna kuvvetleri ayrılıkçıların kalesi olan Luhansk kenti yakınındaki hava alanından çekildi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sözcüsü Andriy Lysenko hava alanındaki askerlere Rus kuvvetleri tarafından yoğun ateş açılması üzerine çekilme emri verildiğini açıkladı. Lysenko açılan ateşteki hedef doğruluğunun, saldırının profesyonel Rus askerleri tarafından düzenlendiğini gösterdiğini söyledi.

Lysenko bir gün önceki çatışmada yedi Ukrayna askerinin öldürüldüğünü ve 25 askerin de yaralandığını sözlerine ekledi.

NATO Ukrayna’da en 1,000 Rus askeri bulunduğunu tahmin ediyor. Rusya ise sürekli Ukrayna’ya asker görderdiği haberlerini yalanlıyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Pazar günü savaşın sürdüğü güneydoğu Ukrayna’nın devlet olması konusunda “acil” ve “özlü” görüşmeler yapılması çağrısında bulundu.

Rus haber ajansları devlet televizyonunda konuşan Putin’in bölgede yaşayan halkın yasal çıkarlarını korumak için ayrı bir devlet oluşturulması gerektiğini belirtti.

Moskova bugüne kadar etnik Rusların yaşadığı ve Rusya yanlısı ayrılıkçıların faaliyet gösterdiği Ukrayna’nın doğusu için sadece daha güçlü özerklik çağrısında bulunuyordu.

Avrupa Birliği, Moskova’yı doğu Ukrayna’da askeri faaliyetlerine devam ederse yeni yaptırımlar uygulamakla tehdit etti.

Brüksel’de toplanan AB liderleri uzun tartışmalardan sonra Avrupa komisyonundan yeni önlemler listesi hazırlamasını isteme kararı aldıklarını açıkladı.

Birçok üyesi Rus doğal gazı ve Moskova ile ticari ilişkilere bağımlı olan Avrupa Birliği yaptırımlar konusunda bölünmüş bulunuyor.

XS
SM
MD
LG