Erişilebilirlik

Ukrayna'da Ateşkes Kalıcı Olur mu?


Ukrayna'da Ateşkes Kalıcı Olur mu?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Amerika’nın Ukrayna politikasını eleştirenler Obama yönetiminin sık sık ihlal edilen ateşkeste ısrardan vazgeçip Rusya ile ile yeni bir anlaşma yolu araması zamanı geldiğini söylüyor

Donetsk kenti çevresinde topçu ateşi devam ederken NATO, Ukrayna içinde ve sınırında ciddi bir Rus askeri yığınağı olduğunu bildiriyor. Kiev hükümeti ise ayrılıkçı güçlerle çatışmaların yeni bir turuna hazırlanıyor.

Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Eric Rubin, Minsk barış planının öngördüğü ateşkes, tampon bölge ve “yabancı paralı askerlerin” çekilmesi konularını yeniden gündeme getirmenin önem taşıdığını söyledi:

“Rusya Federasyonu’yla vardığımız anlaşmaya büyük ölçüde uyulmadı. Minsk Anlaşması’nı yeniden ele almaya öncelik vermek, gerginlikleri azalatacak adımlar atmak, şiddete son vermek ve bir uzlaşma ortamı yaratmak hayati önem taşıyor.”

Ancak Cumhuriyetçi Kongre üyesi Steve Stockman Ukrayna hükümet kuvvetlerini silahlandırmadan, başarısız Minsk anlaşmasına ağırlık vermenin şiddeti hiç bir zaman durdurmayacağını savunuyor:

“Bence Dışişleri Bakanlığı ve Başkan sessiz kalmanın daha iyi olduğunu düşünüyor. Bu yanlış bir politika. Özgürlük isteyen Ukrayna halkı için haksızlık. Başkanın bu konuya ilgi göstermemesi çok üzücü.”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko uyuşmazlığa son vermek istediğini söylüyor. Ancak Amerikan Üniversitesi Profesörü Keith Darden’a göre, bunun farklı bir anlaşmayla gerçekleşmesi mümkün çünkü Minsk anlaşması yürümüyor:

“Minsk anlaşmasında ısrar etmek ve Ukrayna’yla Rusya’ya ‘ikiniz de bu anlaşmayı imzaladınız’ demek yetmez. Ukrayna hükümeti Minsk’i ihlal ediyor. Rusya hükümeti Minsk’i ihlal ediyor. Ayrılıkçılar başından beri Minsk’i ihlal ediyor. Bir kağıt parçasında ısrar eder ancak içerdiklerini uygulatamaz ve diplomatik çözüm bulma çabalarını sürdürürsek bence zor duruma düşeriz.”

Ancak Ukrayna Dışişleri Bakanı ile görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Minsk anlaşmasının hala çatışmalara dönmeyi önleyecek en iyi yol olduğunu savundu:

“Minsk anlaşmasıyla çatışma durumunu aşacağımızı umduk. Tekrar aynı duruma düşmememiz önemli. Minsk anlaşmasına sadece saygı gösterilmesini değil, anlaşmanın adım adım gerçekleştirilmesini sağlamak için de çalışmamız gerekiyor.”

Alman bakan, atılacak adımları savaş esiri takası ve Ukrayna-Rusya sınırının askerden arındırılması olarak sıraladı.

XS
SM
MD
LG