Erişilebilirlik

Ukrayna’da Bağımsızlık Bayramında Protesto Gösterisi


Ukrayna’da Bağımsızlık Bayramında Protesto Gösterisi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de muhalefet yanlısı binlerce kişi, eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun serbest bırakılması için yürüyüş yaptı.

Bayan Timoşenko, 2009 yılında Rusya’yla doğal gaz anlaşması imzalarken yetkisini aştığı gerekçesiyle aybaşında tutuklunmaştı.

Ukraynalı şair Taras Şevçenko’nun Kiev’deki anıtına yürüyen göstericiler, oradan yürüyüşlerine devam etmek istedi ancak polis tarafından engellendi.

Hükümetin girişimi üzerine yargı organları bağımsızlık günü boyunca başkentte gösteri yapılmasını yasakladı.

Ukrayna, tam 20 yıl önce, dağılan Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan etmişti.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, bağımsızlık gününde yaptığı konuşmada yapan ülkesinin Avrupa sosyal modelini benimseyerek geri dönülmesi mümkün olmayan bir seçim yaptığını söyledi.

Yanukoviç, Avrupa Birliği’yle görüşmelerin devam ettiğini ve bu yıl sonunda bir serbest ticaret anlaşması imzalamayı umduğunu kaydetti.

Yanukoviç ve Timoşenko, geçen yılki devlet başkanlığı seçimlerinde mücadele etmişti. Timoşenko tutuklanmasına gerekçe olarak Devlet Başkanı Yanukoviç’in kendisi aleyhinde bir “siyasi kan davası” yürüttüğünü öne sürüyor.

Timoşenko hüküm giymesi durumunda, sabıkalı olacağı için, gelecek yılki genel ve 2015 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılamayacak.

XS
SM
MD
LG