Erişilebilirlik

Ukrayna’da Poroşenko Dönemi Başladı


Petro Poroşenko parlamentoda yemin töreninde

Ukrayna’da görevine resmen başlayan yeni Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ‘Kırım’ın daima Ukrayna toprağı olduğunu ve öyle kalacağını’ söyledi

25 Mayıs’taki seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen milyarder işadamının parlamentoda yaptığı yemin törenine, aralarında Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da bulunduğu çok sayıda yabancı devlet yetkilisi katıldı.

Sovyetler Birliği’nin dağılıp Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasından bu yana ülkenin beşinci cumhurbaşkanı olan Poroşenko, konuşmasında Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını asla kabullenmeyeceklerini açıkladı. Rusya, bu yılın başında Kırım yarımadasına asker göndermiş, Mart ayında da bölgeyi kendi topraklarına katma kararı almıştı.

Ukrayna’nın yeni cumhurbaşkanı, ülkenin doğusunda ayaklanma çıkaran Rusya yanlısı ayrılıkçılarla ise diyalog başlatma sözü verdi. Ukrayna bir süredir denetimi yeniden sağlamak amacıyla doğu bölgelerinde askeri operasyonlar düzenliyor.

Poroşenko, silah bırakmaları durumunda tüm ayrılıkçı savaşçılara af sözü verdi, şiddet olaylarını görüşme yoluyla çözme vaadinde bulundu.

Ülkeyi tekrar birleştirme ve barış sağlama sözü de veren Poroşenko, görevinin hemen başında bir barış planı üzerinde çalışmaya başlayacağını söyledi.

Petro Poroşenko, 20 adayın arasından oyların salt çoğunluğunu alarak ikinci tura gerek kalmadan cumhurbaşkanlığına seçilmişti. Yeni cumhurbaşkanının önündeki çözüm bekleyen acil sorunlar arasında, hem ciddi ekonomik sorunlar, hem de ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların hala sürdürdüğü ayaklanmalar bulunuyor.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko Başkan Yardımcısı Joe Biden'la
Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko Başkan Yardımcısı Joe Biden'la

Törene ABD’den üst düzey katılım

Poroşenko’nun yemin törenine Başkan Yardımcısı Biden’ın yanı sıra, Cumhuriyetçi Partili Arizona Senatörü John McCain ve Amerika’nın Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt katıldı. Törenin ardından Biden, katılımcılardan Kanada Başbakanı Stephen Harper’la Ukrayna’nın demokratik siyasi geleceği ve toprak bütünlüğüyle ilgili bir görüşme yaptı. Biden gün boyunca diğer Ukraynalı liderlerle de görüşmelerini sürdürdü.

Joe Biden ayrıca, reformlara, emniyet gücünü yeniden yapılandırmasına ve ulusal bütünlüğü korumasına yardımcı olmak amacıyla Ukrayna'ya 48 milyon dolar ek yardım yapılacağını açıkladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada bu faaliyetlerin, Amerika'nın Ukrayna'daki reformlara ve değişik sektörlere kurumsal kapasite kazandırılmasınasına destek olacak uzun vadeli yardım programlarının parçası olduğu bildirildi.

Normandiya’da ‘zoraki’ diplomasi

Amerika, Rusya ve Ukrayna liderleri, dün krizi hafifletmek için başlatılan diplomatik girişimlere zoraki de olsa katıldı. Normandiya Çıkarması’nın yıldönümü törenlerine katılan Başkan Barack Obama, dün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın girişimleriyle, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le kısa bir görüşme yaptı. Rusya tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna’daki askeri operasyonlara ve şiddet olaylarına derhal son verilmesi” yönünde görüşmeler yapıldı.

Amerikalı yetkililerse, Başkan Obama’nın daha önceden planlanmayan bu görüşmede Rusya Cumhurbaşkanı’na, Moskova’nın bölgesel barışa yapacağı katkının “ancak Poroşenko’nun cumhurbaşkanlığı yetkilerinin tanınmasından geçeceği” mesajı verdiğini bildirdi. Obama ayrıca Putin’e, Ukrayna’daki Moskova yanlısı ayrılıkçılara desteği kesmesi çağrısında bulundu.

Çatışmalar hala devam ediyor

Normandiya törenleri sırasında ayrıca Rusya ve Ukrayna cumhurbaşkanları da ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Fransız yetkililer, Putin ve Poroşenko’nun Ukrayna’nın doğusunda bir ateşkes sağlamak üzere kısa zamanda resmi görüşme başlatma yönünde anlaştığını bildirdi.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar, haftalardır tek yanlı bağımsızlık ilan ettikleri bölgelerde Ukrayna ordusuna karşı kanlı mücadelelerine devam ediyorlar. Dün Normandiya’da derhal ateşkes sağlamak için üst düzey diplomatik girişimler yapılırken Ukrayna’nın doğu bölgelerinde çatışmalar devam etti.

Dün ayrılıkçılar, Slovyansk yakınlarında bir Ukrayna askeri uçağını düşürdü. Ayrıca kent dışında ordu birliklerini hedef alan havan topu saldırısında bir asker öldü.
XS
SM
MD
LG