Erişilebilirlik

“Ukrayna’nın Enerji Tesislerine Saldırılar Savaş Suçu”


Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba

Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’da Lviv’e bugün düzenlenen bir saldırı sonucu kentin bir bölümü elektriksiz kaldı. Enerji tesislerinin Rusya tarafından hedef alındığına vurgu yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, saldırıların “savaş suçu” olduğunu savundu.

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Bakan Kuleba, “Rus saldırılarının ana hedefi enerji tesisleri oldu. Dün birçok tesisi vurdular ve bugün de hem aynı tesisleri hem de yenilerini vurdular. Bunlar, çok önceden planlanan ve siviller için tahammül edilemez koşullar oluşturmak için düzenlenen savaş suçları. Rusya’nın aylardır kasten yürüttüğü bir strateji bu” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna’nın Enerji Tesislerine Saldırılar Savaş Suçu”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugün yaptığı açıklamada, Rus ordusunun saldırılarını sürdürdüğünü söyledi.

Konaşenkov, "Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri bugün de denizden ve havadan, Ukrayna'nın askeri komutası, kontrol merkezleri ve enerji sistemlerini uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlarla vurmaya devam etti. Belirlenen tüm hedefler vuruldu ve amaca ulaşıldı" dedi.

Diğer taraftan, Rus yetkililer, Ukrayna’da “özel askeri operasyon” düzenlediklerini iddia ettikleri güçlerinin sivilleri hedef almadığı ve savaş suçu işlemediği iddiasında.

Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovyi de saldırıyla ilgili Telegram üzerinden paylaştığı mesajında, “Füze saldırısı sonucunda Lviv’in yüzde 30’u geçici olarak elektriksiz kaldı” dedi. Sadovyi, saldırının kentin iki ilçesinde su hizmetinin aksamasına da neden olduğunu belirtti.

Lviv’deki elektrik tesislerine dün de saldırı düzenlenmiş, bazı bölgelere bir süre elektrik hizmeti sunulamamıştı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Yardımcısı Yevheniy Yenin, bölgedeki bazı yerleşim yerlerinde onarım çalışmalarının hala devam ettiğini belirtti.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG