Erişilebilirlik

Ürdün Başbakanı İstifa Etti


Ürdün Başbakanı Hani Mulki, vergileri artırma planları ve diğer kemer sıkma tedbirlerine karşı ülke çapında boyutu giderek genişleyen protestoların ardından istifa etti.

Devletle bağlantılı iki haber sitesi Hala Akbar ve El Rai, Mulki’nin istifasını Kral Abdullah’a sunduğunu bildirdi. Kral Abdullah'ın da Mulki'nin istifasını kabul ettiği ve yerine önde gelen reformcu isimlerden Eğitim Bakanı Ömer Razzaz'ı atadığı belirtildi.

Ürdün, 2011’den bu yana ülkedeki en büyük çaplı hükümet karşıtı protestolara sahne oluyor. Ülkede son birkaç gün içerisinde binlerce gösterici sokaklara dökülerek, başbakanlık binasına yürüyerek Mulki’nin istifasını istiyordu.

Ürdün’de iki yıldır başbakanlık görevini yürüten Mulki, ülkenin giderek artan kamu borçlarını kontrol altına alabilmek için Uluslararası Para Fonu IMF tarafından talep edilen ekonomik reformları hayata geçirmeye çalışıyordu.

Ürdün ekonomisi, özellikle komşu ülkeler Suriye ve Irak’taki savaşların etkisiyle son yıllarda kötüleşmiş durumda. Ülkedeki işsizlik oranı da giderek artıyor.

XS
SM
MD
LG