Erişilebilirlik

Uruguay Kongresi Eski Askeri Rejim Üyelerine Yönelik Affı Kaldırdı


Başkent Montevideo'nun 40 km kuzeyindeki bir askeri üste bulunan toplu mezardaki kemiklerin diktatörlük döneminde gözaltında kaybolanlara ait olduğu sanılıyor.

Uruguay Kongresi, diktatörlük döneminde askerlerin işlediği insan hakları suçlarına yönelik affı kaldırdı.

Kongre’nin alt kanadında yapılan oylama, 40’a karşı 50 oyla kabul edildi. Senato da Salı günkü oylamada benzer çoğunlukla affı kaldırma kararı almıştı.

Kongre, af kararıyla ilgili zamanaşımının sona ermesine kısa bir zaman kala bu affı kaldırma kararı aldı. Zamanaşımı geçseydi, 1973 ve 1985 yıllarındaki diktatörlük döneminde askerlerin işlediği hiçbir suç hakkında soruşturma açılması mümkün olmayacaktı.

1986 yılında geçen af kararı, 12 yıllık diktatörlük döneminde yüzlerce solcunun kaçırılması, işkence görmesi ya da öldürülmesi gibi suçları işleyenleri koruma amaçlı alınmıştı.

1989 ve 2009 yılında yapılan referandumlarda da Uruguaylı seçmenler af kararını desteklemişti.

Arjantin'de Eski Subaya Ömür Boyu Hapis

Öte yandan Arjantin’de “Sarışın Azrail” adıyla ün yapan eski bir Deniz Kuvvetleri subayı, ülkenin “Kirli Savaş” adıyla bilinen diktatörlük döneminde işlediği suçlardan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Alfredo Astiz, aralarında iki Fransız rahibe, bir gazeteci ve üç insan hakları eylemcisinin bulunduğu muhalefet üyelerine yönelik kaçırma, işkence ve cinayetlere karıştığı iddialarından suçlu bulunmuştu.

Astiz’le birlikte yargılanan 11 eski asker ve polis de ömürboyu hapisle cezalandırılırken, dört sanık 18 ila 25 yıl arasında hapis cezaları aldı.

Arjantin’de 1976 ve1983 yılları arasındaki askeri rejim sırasında çoğu siyasi muhalif ve solcu gerillalar olmak üzere 30 bin kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG